Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruç fidyesi ne demektir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruç fidyesi ne demektir?

  Reklam
  Fidye, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında birtakım kusurların işlenmesi hâlinde ödenen dinî-malî yükümlülüktür. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda sözkonusudur. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan kimse, oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Bir fidye miktarı, bir sadaka-i fıtır miktarıdır. Sadaka-i fıtır ise bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya bunun para olarak karşılığıdır. Fidye vermek durumunda olan fakat buna maddi imkânı el vermeyen kimse Allah'tan af diler.

  Günler uzun olduğu için oruç tutamayan hasta ya da yaşlılar, kısa günlerde oruç tutabilirlerse tutamadıkları orucu kısa günlerde kaza etmeleri gerekir. Bu durumda olan kimselerin vermiş oldukları fidyeler sadaka sayılır. Oruç fidyeleri,Ramazan ayının sonunda toptan verilebileceği gibi, Ramazan ayı içinde günlük olarak veya Ramazan ayı başında da verilebilir.
  diyanet...


  Paylaş
  Oruç fidyesi ne demektir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç fidyesi; oruç tutamayacak kadar hasta olan ve daha sonra da iyileşmesi mümkün olmayan maddi durumu iyi olan kimselerin durumu iyi olmayan kişilere verdikleri miktar demektir.