Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Sahurda Ezan Bitinceye Kadar Yemek Yemek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sahurda Ezan Bitinceye Kadar Yemek Yemek

  Reklam
  SORU: Es-selamünaleyküm,
  Kıymetli Hocam, pamuk ellerinizden hürmetle öpüyorum. Bir sorumuz olacak sözü uzatıp vaktinizi almamak için direk yazıyorum; Ramazan orucunu tutmak için sahurda sabah ezanı bitinceye kadar yemeğe devam etmiş bir kardeşimiz ne yapması gerekiyor? Yalnız hocam bu kardeşimiz ezan okunurken yemek yenilmeyeceğini bilmiyormuş ve sadece 1 seferliğe mahsus değil anlattığına göre 18 yaşından şimdiki yaşı olan 25 yaşına kadar böyle yapmış. Şimdi bu oruçlarının hepsini kaza mı edecek yoksa ne yapması gerek? Şimdiden Rabbim razı olsun. Her daim duacınız hocam…
  CEVAP: Selamünaleyküm.
  Bir kere, şimdi öğrendiği hakikate sarılsın. Her orucunu da böyle tuttu ise bu bilgi hatasından kaynaklandığı için keffaret gerekmemektedir. Normalde kaza etmesi yani o oruçları yeniden tutması tercih edilir. Ara ara tutarak da olsa o oruçları tutmaya çalışsın. İstiğfar da etsin, Allah rahîmdir.


  Paylaş
  Sahurda Ezan Bitinceye Kadar Yemek Yemek Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ezanın başlama vakti sahurun bitmesi anlamına geldiği için ezan başlar başlamaz yeme ve içme kesilmesi gerekmektedir. Çünkü takvim televizyon gibi bir çok yerden takip edilmesi mümkündür.