Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Hz. Peygamber(a.s) niçin pazartesi günleri oruç tutmuştur, doğum günü olduğu için mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Peygamber(a.s) niçin pazartesi günleri oruç tutmuştur, doğum günü olduğu için mi?

  Reklam
  SORU: Hz. Peygamber(a.s) niçin pazartesi günleri oruç tutmuştur? Doğum günü olduğu için mi? Değişik ifade ile doğum gününü bu şekilde oruç tutarak mı kutlamıştır? Perşembe günü oruç tutmasını mübarek gün olması nedeniyle anlayabiliyoruz.


  CEVAP:
  Önce şunu bilelim:
  İbadetler TEVKİFİDİR. Yani gerekçelerine dayalı olarak değil de emredilmelerine binaen yapılırlar. Eğer bir gerekçe belirtilmiş olursa o gerekçeyi ihya ederiz. Mesela muharrem orucunun gerekçesi, Musa aleyhisselamın Firavun zulmünden kurtulmasına dayalı bir gerekçedir. Ama umumiyetle ibadetlerde gerekçe bize belirtilmemiştir.
  Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin hayatında pek çok önemli işin Pazartesi ve Perşembe günlerine rastladığını görüyoruz. Doğum, hicret ve benzeri mühim olaylar bu iki günde gerçekleşmiştir. Amellerin Allah’a arz edilmesi şeklinde bir izah da vardır. Ama doğum gününe binaen oruç tutması şeklinde bir özel uygulama yoktur. Allah’a emanet olunuz.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Hz. Peygamber(a.s) niçin pazartesi günleri oruç tutmuştur, doğum günü olduğu için mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz insanların en düşüncelisidir. Haya ve ihlas sahibidir davranış ve amellerinde de bunu görmekteyiz. Pazartesi ve perşembe günleri insanların amelleri Allah'a sunulmaktadır peygamber efendimiz de oruçlu olarak sunulmasını istediği için oruç tutmaktadır.