Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Özel hallerinde kadınlar ve oruç ibadeti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Özel hallerinde kadınlar ve oruç ibadeti

  Reklam
  Özel hallerinde kadınlar ve oruç1.Kadınlar Hayız ve Nifas Hallerinde Oruç Tutabilirler mi?

  Kadınlar hayız ve nifas hallerinde, oruç tutmazlar (Buharî, Hayz, 1; Müslim, Hayz, 14, 15). Daha sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler. Bu konuda müçtehitler görüş birliği içindedirler.
  2. Oruçlu İken Hayız/ Adet Gören Kadın Ne Yapar?

  Oruçlu iken hayız olan/âdet gören kadının orucu bozulmuş olduğundan yiyip içer. Şu kadar var ki, böyle bir kadın, yiyip içebileceği gibi edeben oruçlu gibi davranmaya devam eder.

  3. İmsak Vaktinden Sonra Temizlenen” Yani Âdeti Sona Eren Bir kadın oruç tutabilir mi?

  İmsak vaktinden sonra temizlenen” yani âdeti sona eren bir kadın, o gün hiçbir şey yiyip içmemiş olsa bile, oruç tutmuş sayılmaz.

  4. Bayanların Ramazanda Adet Geciktirici İlaç Kullanmaları Caiz midir? Ayrıca Kullandığı İlaç Sebebiyle Adeti Geciken Bir Bayanın Tuttuğu Oruçlar Geçerli midir?

  Ay hali oruç tutmaya manidir. Bu halde iken tutulan oruç geçerli olmaz. İlaç sebebiyle de olsa, akıntı olmadıkça ay hali vuku bulmadığından tutulan oruç sahihtir. Ancak hayız kanı ile vücutta biriken zararlı maddeler dışarı atıldığından, vücudun sıhhati bakımından ay halini önlemek için ilaç kullanılması tavsiye edilmez.

  (Bu Metin Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca Hazırlanmıştır)
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Özel hallerinde kadınlar ve oruç ibadeti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hayızlı dönemlerinde bayanların namazı kazaya kalmamaktadır fakat orucun kazası vardır. Leke görüldüğü andan itibaren hayızlı günü başlar bitimine kadar oruç tutmaz daha sonra kazasını eda eder. 3. 3
  Oruçlu olan bir hanım ezana beş dk dahi kalsa hayız olursa orucu bozulur.