Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ramazan ayının fazileti ve diğer aylardan onu ayıran özelliği nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazan ayının fazileti ve diğer aylardan onu ayıran özelliği nedir?

  Reklam
  Ramazan Ayının FaziletiOn bir ayın sultanı olan ramazan ayı taat, ibadet, iyilik ve ihsan ayıdır Ramazan ayının fazileti hakkında sevgili Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyur*muştur:
  Ramazan ayının fazileti.jpg

  "Ramazan ayı girdiğinde göğün kapılan açılır, cehennemin kapıları kilit lenir veşeytanlar zincire vurulur." (Buhârî, Savm, 5; Müslim, Sıyâm, 1, 2, 4.)
  Orucun faziletiyle ilgili bir hadiste de şöyle buyrulmuştur:

  Ramazan ayının fazileti 1.jpg

  "Âdemoğlunun bütün amellerine kat kat sevap verilir: İyilikler, on katından yedi yüz katına kadar mükâfatlandırılır. Yüce Allah buyuruyor ki: Ancak oruç bundan müstesnadır. Doğrusu o benim için tutulmuştur. Onun karşılığını da ancak ben veririm. Oruçlu kişi, şehvetini tatmin etmeyi ve yemek yemeyi be*nim için bırakıyor. Oruçlunun, biri iftar vaktinde, diğeri de rabbinin huzuruna vardığında olmak üzere iki sevinci olacaktır. Oruçlunun ağız kokusu, Allah ka*tında misk kokusundan daha iyi ve hoştur." (Buhârî, Savm, 9; Müslim, Sıyâm, 164.)
  Oruç ayı olan ramazanın evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehen*nem ateşinden kurtuluştur. Ramazan sabır ayıdır. Sabrın mükâfatı ise cen*nettir.
  S.İslmyt  Paylaş
  Ramazan ayının fazileti ve diğer aylardan onu ayıran özelliği nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Kayıtsız Üye
  Reklam
  çok az bilgi varr 3. 3
  Rabbim ramazan ayını layıkı ile geçirenlerden olmayı nasip etsin...ramazanı diğer aylardan ayıran özellikler,  ramazan ayını diğer aylardan ayıran özellikler