Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruç ibadetinin hükmü nedir,Ramazanda oruç tutumak bize ne kazandırır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruç ibadetinin hükmü nedir,Ramazanda oruç tutumak bize ne kazandırır?

  Reklam
  Oruç kelimesinin Arapça'daki karşılığı savm vesıyâmdır Savm sözlükte "bir şeyi yapmamak, o şeyden geri durmak" gibi anlamlara gelir. Dinî birer te*rim olarak bu kelimeler, "mükellefin niyetli olarak tan yerinin ağarmasından iti*baren güneşin batışına kadar geçen süre zarfında oruç bozucu şeylerden ge*ri durması, oruç bozucu şeyleri yapmaması" demektir.Orucun maddî manevî birçok faydası vardır. Her şeyden önce oruç, yü*ce Allah'a karşı yapılan bir itaat ve kulluk görevidir. Bu görevi yerine getiren mümin kişi, önü açık, sınırsız bir sevap ve mükâfata nail olur. Çünkü bu, nok*sanlıklardan münezzeh olan yüce Allah'ın emrini yerine getirmek için yapılan bir ibadettir. Allah'ın lütuf ve keremi ise boldur.Oruç tutan kişi, ilâhî hoşnutluğa erer. Zira oruç tutan insanda, ilâhî emir*lere uyma ve yasaklardan sakınma konusunda titizlik ve duyarlılık diye tanım*layabileceğimiz takva duygusu gelişip güçlenir. Yüce Allah orucun hedefini şöyle belirtmiştir:

  Oruç ibadeti.jpg

  "Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.'’( Bakara 2/183)
  Oruç, insanın iradesini terbiye etmesine, heveslerine karşı koymasına, şeytanın baskılarına karşı koymasına, sabrı öğrenmesine, zorluklara diren*mede idmanlı olmasına yardımcı olur.Oruçlu kişi her zaman ve her yerde Allah'ın gözetim ve kontrolü altında bulunduğunun bilincine varır, zihni berraklaşır, düşünce ufku açılır. LokmanHekim, oğluna verdiği öğütlerden birinde şöyle demiştir: "Ey oğul! Mide dolduğunda fikir uyur, hikmetin dili tutulur; beden, ibadet edemez hale gelir." (Zühaylî,el-Fıkhû'l-İslâmî, 3/1618.)

  Oruçlu insan belli zamanlarda yeme ve içmeye mecbur kaldığı için, düzenli ve disiplinli olmayı öğrenir. Kendisinde yoksullara karşı şefkat ve merhamet duygusu gelişir. Midesi ve sindirim sistemi dinlenip rahatlar. Eskiyen hüc releri atılıp vücudu yeni hücreler kazanır, hayatı âdeta yenilenir.
  S.İslmyt


  Paylaş
  Oruç ibadetinin hükmü nedir,Ramazanda oruç tutumak bize ne kazandırır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan Müslümanların ayı cehennem kapılarının kapandığı kimsenin azap görmediği aydır. Oruç tutan kişiler cehennemden uzaklaşır ve bir çok sevaba nail olmaktadır. 3. 3
  Ramazan orucu tutmak bizlere bedenen ve ruhen birçok şey kazandırır.oruç ibadetinin hükmü