Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Üç Aylar Recep, Şaban, Ramazan Aylarının Aralıksız Olarak Oruçla geçirmenin hükmü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Üç Aylar Recep, Şaban, Ramazan Aylarının Aralıksız Olarak Oruçla geçirmenin hükmü

  Reklam
  Halk arasında bilindiği şekilde üç aylar orucu olmayıp ancak Recep ve Şaban aylarında; Hz. Peygamber'in diğer aylara oranla daha fazla nafile olarak oruç tuttuğu hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52, 53; Müslim, Sıyâm, 175, 179). Ramazan ayında oruç tutmak ise farzdır. Bunun dışında Pazartesi, Perşembe günleri ile Hicrî ayların 13, 14 ve 15'i gibi belirli günlerinde nafile oruç tuttuğu bilinmektedir (Tirmizî, Savm, 44; Ebû Dâvûd, 68).
  Ancak Recep ve Şaban aylarında Hz. Peygamber’in aralıksız oruç tuttuğuna dair sahih kaynaklarda herhangi bir rivayet bulunmamaktadır.
  S.İslmyt  Paylaş
  Üç Aylar Recep, Şaban, Ramazan Aylarının Aralıksız Olarak Oruçla geçirmenin hükmü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimize gelen bir sahabi aralıksız olarak oruç tutmak istediğini fakat peygamberimiz ona zor olacağı için bir kaç gün tutup bir gün veya bir kaç gün yemesi gerektiğini söylemiştir. İbadetin az fakat daim olanı makbuldür. 3. 3
  Ramazan ayı haricinde aralıksız oruç tutmak uygun görülmemiştir oruç tutmak isteyen aralıklarla tutmalıdır. 4. 4
  Bir insanın aralıksız olarak 3 ay boyunca oruç tutması uygun görülmemiştir sağlık açısından da sorunlar çıkabilir bundan dolayı ara ara tutmak bedenimiz ruhumuz için saha sağlıklıdır.