Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Fidyenin anlamı nedir,fidye ne demektir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Fidyenin anlamı nedir,fidye ne demektir?

  Reklam
  Fidye Ne Demektir?

  Oruçla ilgili olan fidye, dinî bir terim olarak, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında birtakım kusurların işlenmesi halinde ödenen dînî-malî yükümlülüktür. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusudur. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra kaza etmesi mümkün olmadığından oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Bu durumdaki bir kimsenin fidye ödemesi vaciptir.

  Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” (Bakara 2/184) buyurulmaktadır. Bu ayetten hareketle fidye miktarının, bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek olarak anlaşılmıştır.
  Yaşlılıktan ötürü oruç tutmaya gücü yetmeyen kişi, her gün için bir sadaka-i fıtır miktarı fidye verir. Buna da imkânı yoksa Allah’tan af diler. Fakat böyle bir kişi, kısa günlerde rahatlıkla oruç tutabilme imkânına ulaşırsa tutamadığı oruçları, o günlerde kaza etmesi gerekir. Zira ramazan ayında oruç tutmaya gücü yetmeyen kimseler ile iyileşme ümidi bulunmayan hastalar ileride oruç tutabilecek duruma gelirlerse tutamadıkları oruçları kaza etmeleri gerekir.
  Önceden verdikleri fidyelerin hükmü kalmaz, bunlar sadaka sayılır.
  S.İslmyt  Paylaş
  Fidyenin anlamı nedir,fidye ne demektir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç tutamayan durumu iyi olan kişilerin durumu iyi olmayan kişilere ödemesi gereken belirli bir ücret anlamına gelmektedir. Farzını ve kazasını yerine getiremeyen kişiler fidye ödemek zorundadır. 3. 3
  iyi olma umudu olmayan Hastalık veya yaşlılıktan dolayı oruç tutamayanların tutmaları gereken her gün için bir fakiri doyuracak miktarda tasaddukta bulunmalarına fidye denirdini anlamda fidye ne demek,  fidyenin anlamı,  fidye nedir anlamı,  fidye nin anlamı,  fidiyeninanlamı,  fidyenin anlamı nedir