Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan kocamın ısrarızla orucu bozduysak kefaret mi tutmalıyım(z) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  kocamın ısrarıyla orucu bozduysak kefaret mi tutmalıyım(z)

  Reklam
  kocam ısrar ettiği için, ve uyarmalarıma rağmen, münasebetimiz olduysa borcumuz 61er gün mü?
  Ve kefareti belli bi zaman geciktirmeden mi tutmalıyım, yoksa benim icin uygun zaman seçebilirmiyim?
  Borçların zamanı geçiyormu?


  Paylaş
  kocamın ısrarıyla orucu bozduysak kefaret mi tutmalıyım(z) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Orucu Bozmanın Cezası: Kaza Ve Kefaret

  Oruç, niyet edip tutmaya başlamakla mükellef üzerine borç olmuştur. Bu sebeble, meşrû' bir mâzeret olmadıkça başlanmış orucu bozmak günahtır. Ayrıca bozulan orucun sonradan gününe gün kazâ edilmesi de lâzımdır. Farz olan Ramazan orucunu kasden bozmakta ise kazâ ile birlikte fazladan bir de keffaret denilen iki kamerî ay (yaklaşık 60 gün) aralıksız oruç tutmak cezası vardır.
  Kazâ ve Keffâret Nedir?

  Kazâ: Hiç tutulmayan veya tutulmaya başlanıp da bozulan bir orucu sonradan günü gününe tutmaktır.
  Keffâret ise: Kasden bozduğu bir günlük Ramazan orucu yerine, ceza olarak iki ay birbiri ardınca oruç tutmaktır. Bu cezayı, yaşlılık, zayıflık ve hastalıktan dolayı yerine getiremeyen kimse, 60 fakiri sabah ve akşam olarak iki öğün doyurur. Doyurmak; yedirmek suretiyle olacağı gibi, yemek parasını fakirin eline vermekle de olur. 60 fakir yerine bir fakiri, 60 gün doyurmak da câizdir.
  Oruç tutmaya bedenî gücü yetmediği gibi fakiri doyurmaya da mâli gücü kâfi gelmeyen bir kimseden ise, keffaret cezası kalkar. Artık onun yapacağı şey, Allah'tan af ve mağfiret dilemektir.


  Mehmet Dikmen
  Borcu müsait zamanda tutmak gerekiyor

 3. 3
  Eşin ısrarı ile oruç bozan sonraki günde kaza tutar.