Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Kürsüf ‚ (pamuk) ve oruç Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kürsüf ‚ (pamuk) ve oruç

  Reklam
  Feteva-yi Hindiyye'de kadınların kullandığı kürsüf (abdest tutmak ve akıntıyı önlemek için kullanılan pamuk, ya da çaput) orucu bozar deniliyor. Kürsüf kullanan kadınlar, farz ya da nafile oruç tutmak istediklerinde ne yapmalıdırlar?
  Fetâvâ-yi Hindiyye'de böyle bir ifade bulamadım. Ancak kürsüf kullanmak her halükârda orucu bozmaz. Kadın ıslak pârmağını ya da ıslak pamuğu iç fercine sokarsa orucu bozulur. Ama kuru parmağını sokarsa ya da kuru pamuğu bir kısmı dış fercinde kalacak şekilde iç fercine sokarsa orucu bozulur. Kürsüf de zaten böyle kullanılır. Ancak pamuk kuru olsa dahi, dış ferçte hiç bir parçası kalmamak üzere tamamen iç ferçte kaybolursa, orucu bozulur.


  Paylaş
  Kürsüf ‚ (pamuk) ve oruç Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  yani cevap= 'kürsüfle kesin bozulur'mu? 3. 3
  Ancak kürsüf kullanmak her halükârda orucu bozmaz
  bozulmaz ama uykardada belirtildiği gibi


  Kadın ıslak pârmağını ya da ıslak pamuğu iç fercine sokarsa orucu bozulur. Ama kuru parmağını sokarsa ya da kuru pamuğu bir kısmı dış fercinde kalacak şekilde iç fercine sokarsa orucu bozulur. Kürsüf de zaten böyle kullanılır. Ancak pamuk kuru olsa dahi, dış ferçte hiç bir parçası kalmamak üzere tamamen iç ferçte kaybolursa, orucu bozulur.
 4. 4
  'kürsüf zaten böyle kullanılır' derken galiba o dışarıda kalan kısmı ipi sayılır? Sorun da burada galiba? Yoksa pamuğun kendisi belli bi kısım içeride olmalı. O halde ipini de mi içeri almam gerekiyor?
  Kullanması bence şimdiye kadar en temiz bir seçenekti.

  (ayrıca zahmetiniz için de Allah razı olsun) 5. 5
  Akıntı için kullanılan pamuk oruçu bozmaz...pamuk kullanmak orucu bozar mı,  oruçluyken pamuk kullanmak,  kadınlarda pamuk kullanmak orucu bozar mı,  kürsüf orucu bozarmi,  kadınlarda pamuk kullanımı,  kürsüf orucu bozar mı,  kadınlar pamuk kullanmak zorunda mı