Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Karboksiterapiyle, karbondioksit gazının vücuda enjekte edilmesiyle oruç bozulur mu? Bu işlemin dinen bir sakıncası var mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Karboksiterapiyle, karbondioksit gazının vücuda enjekte edilmesiyle oruç bozulur mu? Bu işlemin dinen bir sakıncası var mı?

  Reklam
  İmam Azam'a göre, ister ağız, burun gibi tabii menfezlerden olsun, ister gayr-ı tabii menfezlerden olsun -gıda, ilaç gibi- bir maddenin dışarıdan içeriye enjekte edilmesi orucu bozar. İmam Muhammed, İmam Ebu Yusuf ve diğer mezhep imamlarına göre ise, tabii menfezler dışından enjekte edilen şeyler orucu bozmaz.

  Buna göre bakıldığında, İmam Azam'a göre, gazın vücuda enjekte edilmesi orucu bozar, fakat diğer alimlere göre ise bozmaz. Eğer bunu iftardan sonra akşam yaparsa daha güzel olur.

  Sorunuzun ikinci şıkkı için çok net bir şey söylemek zordur. Yalnız şunu diyebiliriz ki, eğer bir uzman tarafından sağlık açısından gerekli ve aile huzurunu sağlamaya yönelik bir tedbir olarak görülmüş ise, yapılmasında bir sakınca yoktur.


  Paylaş
  Karboksiterapiyle, karbondioksit gazının vücuda enjekte edilmesiyle oruç bozulur mu? Bu işlemin dinen bir sakıncası var mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Herhangi bir nedenden ötürü oksijen alımı imamı azama göre orucu bozan bir durum iken bir çok alime göre ise orucu bozan bir durum değildir.