Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Kan vermek, sigara dumanı yutmak, iğne vurdurmak orucu bozar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kan vermek, sigara dumanı yutmak, iğne vurdurmak orucu bozar

  Reklam
  Oruçlu kimse kan verse, oruç bozulur mu? – Kan aldırmakla, yani kan vermekle oruç bozulmaz. Çünkü bedene giren bir gıda yok, bedenden çıkan bir mâyi vardır.


  Bedenden mâyi çıkmasıyla oruç bozulmaz. Ancak oruca dayanıklılığı giderirse, mekrûh olur.
  – İğne vurdurmak orucu bozar mı?
  – Vurulan iğneden çıkan ilacın mideye mi, karın boşluğuna mı gittiğini tespite hüküm bakımından ihtiyaç varsa da, sağlam olanı odur ki; oruçlunun vurdurduğu iğne, orucu bozar. Ancak bundan dolayı keffaret lâzım gelmez, sadece gününe gün olarak kaza etmek icap eder.
  Yani oruçlu insan, oruçlu iken iğne vurunmamalı, vurunması gerekiyorsa iftardan sonrayı beklemelidir. Zira iftardan sonra imsaka kadar geçen zaman iğne vurunmanın mahzursuz zamanıdır.
  Buna rağmen hastalık aciliyet kesbeder de oruçlu iken iğne vurunmak zorunda kalırsa, bunu da yapabilir. Çünkü bu takdirde altmış gün oruç borcuyla karşı karşıya kalmaz. Sadece o günün orucunu Ramazan’dan sonraki bir münasip günde yeniden tutarak kaza eder. Böylece tek günle oruç borcundan kurtulmuş olur. Bununla beraber iğne orucu bozmaz diyenler de var.
  – Oruçlu tiryakinin sigara dumanı yutması orucunu bozar mı?
  – Sigara dumanı ya kasdî olarak yutulur, yahut da istemeyerek. İstenmeyerek yutulursa bir şey lazım gelmez. Ama isteyerek ve kasden sigara dumanını kendine doğru çekip yutan kimseye keffaret düşer. Buna dikkat etmek gerekir.
  Bu bakımdan, mümkün olduğu kadarıyla sigara dumanlı yerlerden uzaklaşmalı; orucu bozucu, zedeleyici hallerden uzak kalmalıdır.
  – Uyurken ihtilâm olan kimse, günün orucuna devam edebilir mi?
  – Elbette. Gusülsüzlük hali oruca devama mani değildir. Hatta böyle hallere imsaktan önce maruz kalan kimse gusle imkân bulursa hemen yıkanır, sahur yemeğini yer. Bulamazsa, ekmeğe değen el ve ağzını yıkar, yemeğini yer, sonra bulduğu fırsatta guslünü yapar.
  Oruçlu iken yapılan gusülde ağız ve burun içine su verme işi iftardan sonraya bırakılmaz. Böyle bir zan yanlıştır. Ağız ve burun içine su verilmeden yapılan gusül sahih olmaz, gusülsüz kalınmış olunur.
  Bu sebeple, oruçlu iken yapılan gusülde ağız ve burun içine su çekilir. Ancak bu suyun içeriye kaçmaması için dikkat edilir, hesaplı şekilde kullanılarak hata ile oruç bozma durumuna düşülmez. Düşülürse kaza gerekir keffaret değil.
  – Akan suya, yahut nehir ve denize girip yıkanmak orucu bozar mı?
  – Buralarda yıkanmak orucu bozmaz. Ancak bu yıkanma sırasında ağız ve burundan su kaçmasına pek engel olunamaz, orucu bozucu duruma mâruz kalınır. Bu bakımdan oruçlu iken böyle yerlerde mecburiyet olmadan yıkanmamalı, orucun hikmeti olan mahrumiyete göğüs germelidir. Şayet yıkanılacak olursa ağız ve burundan su kaçmamasına azami dikkat göstermelidir. Eğer su kaçarsa o gün yine tutularak sonra kaza etme gereği hatırdan çıkarılmamalıdır.

  Ahmet şahin


  Paylaş
  Kan vermek, sigara dumanı yutmak, iğne vurdurmak orucu bozar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kan vermek orucu bozmaz. Bilerek sigara dumanını almadıktan sonra ve boğaza girmedikten sonra bozulmaz. ayrıca iğne vurmak da orucu bozmaz. Çünkü gıda içerikli değildir.igne vuruldugu zaman oruç bozulur mu,  İstemeyerek kan yutmak orucu bozarmı,  igne vuruldugun zaman oruc bozulurmu