Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Diş tedavisi, göz, burun, kulak ilacı, sprey orucu bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Diş tedavisi, göz, burun, kulak ilacı, sprey orucu bozar mı?

  Reklam
  Diş dolgusu ve çekimi sırasında boğazdan aşağıya kan veya herhangi bir madde gitmezse, sadece diş dolgusu veya çekimiyle oruç bozulmaz.  Çünkü orucu bozacak herhangi bir madde ne boğazdan aşağıya kaçmış, ne de bedenden içeriye girmiştir.
  Ancak dişi acısız çekmek için diş etine morfin iğnesi vuruluyor da diş etlerine yayılıyorsa (ki öyledir) bununla oruç bozulur. Buna da keffaret değil sadece o orucu tek gün olarak sonra tutmak, yani kaza etmek gerekir. Bu sebeple, oruç günlerinde morfinli diş çekimini iftardan sonraya tehir etmekte isabet olsa gerektir. Hanımlar muayyen halde iken de bu tedaviler yapılabilir. Sonraki günlerinde yapılacak gusle mani bir sonuç çıkmaz. Bununla beraber bu tedaviler muayyen halden çıktıktan sonra yapılması elbette daha güzel olanıdır. Ama mecburi olanı değildir.
  Göze, burun ve kulağa damlatılan ilaç orucu bozar mı?
  Bu konuda farklı görüşler varsa da burada ifade edilecek son görüş, gözle kulağa damlatılan ilaç orucu bozmazsa da, buruna akıtılan ilacın (yemek borusu ve mideyle doğrudan ilgisi bulunduğundan dolayı) orucu bozacağı şeklindedir. Bu itibarla mümkünse bu gibi beden içine akıp giden ilaç koymalar iftardan sonraya tehir edilmeli, değilse sonra bu oruçlar bir gün olarak kaza edilmeli, şüpheli şeyden kurtulma tarafı tercih edilmelidir. Konu tıbbı ilgilendirdiğinden farklı tıbbi yaklaşımlar söz konusu olmuştur.
  Âdet göreceği gün oruca
  niyet etmese olur mu?
  Olur. Şayet o gün âdet görürse bir şey lazım gelmez. Düşündüğü tahakkuk etmiş sayılır. Görmezse o gün tutmadığı orucu sonra tutarak kaza etmesi lazım gelir.
  Ancak şüpheli günde de orucunu tutmaya devam etse de, âdeti başladığını anladığı anda orucunu bozsa daha uygun olanını yapmış olur. İsterse iftara yakın saatte olsun âdetin başlaması anında orucunu bozması gerekir. Çünkü âdetli iken oruç ibadetine devam edilemez. Hemen bir şey yenerek, ya da içilerek oruçlu olmadığı hissi benimsenir. Bu hal gelince ibadet hali sürdürülmemelidir.
  Önceden ilaç alıp âdeti Ramazan’dan sonraya tehir etmek mümkün olsa dahi sıhhi açıdan mahzur ihtimali akla gelmektedir. Zira her bünye ilaç alıp da geciktirmeye müsait yapıda olmayabilir. En iyisi, oruç tutulmalı, özür başlayınca da yenmeli, yenen günleri de sonra kaza ederek borçtan kurtulmalıdır. Çünkü tut! diyen de Rabbimiz, âdet başlayınca ye! diyen de Rabbimizdir. Tutunca itaat etmiş de tutmayınca isyana yönelmiş olunmaz. Belki her iki halde de Rabbimizin emrine uyulmuş, ikisinde de sevap kazanılmış olunur. Bundan dolayı bir maneviyat büyüğünün hanımlara müjdesi şöyle olmuştur: Hanımefendiler! Sizler Allah’ın ne bahtiyar kullarısınız. Orucunuzu tutar sevap alırsınız, yer yine sevap alırsınız. Çünkü her iki halde de Rabbinizin emrine uymuş olursunuz.
  Dudaktaki ruj orucu bozar mı?
  Dudaktaki boyanın sökülüp yutulması halinde orucu bozacağı kesindir. Böyle bir yutma söz konusu olmazsa ister ruj, isterse başka boya olsun orucu bozmaz.
  Sprey orucu bozar mı?
  Nefes almakta zorluk çeken astımlının boğazına pompaladığı hava orucu bozmaz. “Çünkü bu bir hayati ihtiyaçtır. Üstelik yutulan hava zerrecikleri içeriye gittiği doğru olsa bile akciğerden ileriye geçmediği, mideye ulaşmadığı, gıda ve susuzluk ihtiyacını karşılamadığı ileri sürülmektedir. Bu sebeple de orucu bozmamaktadır.” (İslam İlmihali. Sayfa 410)


  Paylaş
  Diş tedavisi, göz, burun, kulak ilacı, sprey orucu bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Diş tedavisi boğaza bir şey girmedikten sonra orucu bozmaz. Burun damlasını akşam kullanılması tavsiye edilmektedir. Sprey ise orucu bozan bir durum değildir.diş tedavisi için kullanılan sprey orucu bozar mı,  diş çekiminden sonra oruç tutulurmu,  morfin orucu bozar mı,  boğaz spreyi orucu bozar mı,  diş çekildikten sonra oruç tutulurmu,  morfin oruc bozarmu,  morfin orucu bozarmi