Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Endoskopi,Kolonoskopi yaptırmak orucu bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Endoskopi,Kolonoskopi yaptırmak orucu bozar mı?

  Reklam
  Endoskopi,kolonoskopi yaptırmak,makat veya ferçten ultrason çektirmek orucu bozar mı?
  Bu konuda Diyanet başkanlığının verdiği bildiler doğrultusunda açıklamalar şu şekildedir;

  Mideyi görüntülemek veya mideden parça almak için yaptırılan endoskopide, ağız yoluyla mideye tıbbî bir cihaz sarkıtılmakta ve işlem bittikten sonra çıkarılmaktadır. Kolonlardaki hastalığı teşhis etmek amacıyla, bağırsak içini görüntülemek veya parça almak için yapılan kolonoskopide, makattan bağırsaklara cihaz gönderilmekte ve işlem bittikten sonra çıkarılmaktadır. Kolonoskopide, hemen daima, endoskopide de genellikle, incelenecek alanın temizliğini sağlamak amacıyla cihaz içinden su verilmektedir.

  Endoskopi veya kolonoskopi yaptırmak; makat veya ferçten ultrason çektirmek; yeme, içme anlamına gelmemekle birlikte, çoğunlukla cihaz içinden su verildiği için oruç bozulur. Ancak söz konusu işlemlerde cihazların kullanımı sırasında sindirim sistemine su, yağ ve benzeri gıda özelliği taşıyan bir madde girmemesi durumunda endoskopi, kolonoskopi yaptırmak, makat veya ferçten ultrason çektirmek orucu bozmaz.

  İdrar Kanalının Görüntülenmesi, Kanala İlaç Akıtılması Orucu Bozar mı?
  İdrar kanallarına giren cihazlar veya akıtılan ilaçlar orucu bozmaz.


  Paylaş
  Endoskopi,Kolonoskopi yaptırmak orucu bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Midenin görüntülenmesi için yapılan teşhis amaçlı yöntemler vücuda girdirdikten sonra tekrar çıkartılıp vücut içinde herhangi bir şey kalmadığı sürece oruç bozulmaz. İster ağız yoluyla ister makat yolu ile oruç bozulmaz.