Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Sahabelerden imsak girince uyanıp güneşi görmemek için perdeyi çekip bir şeyler yiyen olmuş mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sahabelerden imsak girince uyanıp güneşi görmemek için perdeyi çekip bir şeyler yiyen olmuş mu?

  Reklam
  Bütün araştırmalarımıza rağmen, soruda yer alan bilgilere rastlayamadık.

  En küçük bir sahabi en büyük bir veliden daha büyük olduğuna ehl-i sünnet alimlerinin ittifakı vardır. Böyle bir makamda olan sahabenin din ile alay edercesine bu tür yanlış tavırlara girdiğini düşünmek mümkün değildir.

  Ancak sahur vaktini tayin eden ayetin indiği ilk zamanlarda, ayetin yorumu hakkında farklılık olmuştur. Fecir kavramı bazı alimler tarafından daha geniş bir zaman dilimi olarak değerlendirilmiştir. Nevevî bu konuda bazı alimlere isnat edilen bazı rivayetlerin sahih olmadığını da belirtmiştir(bk. Nevevî, el-Mecmu, 6/305).

  İslam alimlerinin cumhuruna göre, orucun başlangıç zamanı ile iftar zamanı bizim bu gün bildiğimiz şekildedir(bk. a.g.y).

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Sahabelerden imsak girince uyanıp güneşi görmemek için perdeyi çekip bir şeyler yiyen olmuş mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sahabilerin hepsi birer yıldız gibidir hangisine tutunursanız kurtuluşa erersiniz buyurmuş peygamber efendimiz. Peygamberimizin her konuda garanti verdiği kişilerin bu tür davranışlarda bulundukları düşünülemez. 3. 3
  Böyle bir saçma konuyu kim gündeme getirdiyse aklıyla zoru vardır.Sahabeler önderlerimizdir .