Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan oruçlunun kolanya kullanması , dişlerini fırça ve macunile yıklaması orucu bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  oruçlunun kolanya kullanması , dişlerini fırça ve macunile yıklaması orucu bozar mı?

  Reklam
  ORUÇLUNUN KOLONYA KULLANMASI, DİŞLERİNİ FIRÇA VE MACUN İLE YIKAMASI ORUCUNU BOZAR MI?
  Kolonya az da olsa içinde alkol bulunduğu için Şafii mezhebine göre kullanılması haramdır ve necistir. Kullanılmasına asla cevaz verilmemiştir. Hanefi mezhebinde ise üzümden imal edilmiş şarap kesin olarak haramdır. Hakkında ihtilaf varid olmamıştır. Necaseti galize ile müteneccistir. Üzümden başka şeylerden işlenen alkollü madde hakkında üç çeşit görüş vardır.

  1- Necaset-i muğallazadır.

  2- Necaset-i muhallefedir.

  3- Tahirdir.

  Racih görüş, necaseti muğallaza olması görüşüdür. Kolonya ister muhaffefe olsun ister muğallaza olsun şayet necis olarak onu kabul edersek Ramazan-ı Şerifin içinde ve dışında kullanılmasında beis yoktur.

  Dişleri macun ile fırçalamak meselesine gelince fırça misvak gibidir. Hatta fıkha göre misvak sayılır. Hanefi mezhebinde oruçlu olan kimse kuru olsun, yaş olsun, öğleden evvel olsun öğleden sonra olsun her zaman kullanılabilir. Ancak bazı rivayetlere göre Ebu Yusuf oruçlu olan kimsenin yaş misvakı kullanmasının mekruh olduğunu söylüyor. Şafii mezhebine göre öğleden evvel kullanılmasında beis yoktur. Öğleden sonra mekruhtur. Hülasa Hanefi mezhebinde müftabih olan kavle göre her zaman fırçanın kullanılması caizdir. Şafii mezhebinde öğleden evvel olursa beis yoktur. Öğleden sonra mekruhtur.
  ISLAM FIKHI ANS.


  Paylaş
  oruçlunun kolanya kullanması , dişlerini fırça ve macunile yıklaması orucu bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kolonyanın içeriğinde alkolün bulunması nedeniyle kullanılması bazı alimlere göre mekruh sayılmıştır. Dişleri fırçalamak misvak yerine geçtiği için oruca engel olmadığı söylenmektedir. 3. 3
  Oruçlu olan bir kimse Kolanya kullanılabilir. Orucu bozmaz. İçinde alkol olduğu için bazı alimler zaruretin dışında uzak durulmasını tavsiye eder.

  Oruçlu iken diş fırçalarken macun yutmak orucu bozar