Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Bar-cafe gibi içkili yerlerde iftar açılabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bar-cafe gibi içkili yerlerde iftar açılabilir mi?

  Reklam
  Tatil yörelerindeki beach olarak adlandırılan sahil bar-cafe benzeri alanlarda iftar açmakta sakınca var mıdır? İftarın nerede açıldığı önemli midir?
  Cevap:

  Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

  “Müminler! Sarhoş edici içkiler, kumar, dikili taşlar ve fal okları şeytan işi pisliklerdir. Onlardan uzak durun ki umduğunuza kavuşasınız.

  Şeytanın istediği tek şey sarhoş edici içkiler ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak bir de Allah’ın zikri (olan Kur’an)’dan ve namazdan sizi alıkoymaktır. Artık vazgeçersiniz değil mi?” (Maide, 5/ 90-91)

  Görüldüğü gibi ayette sarhoş edici içkilerin içilmesi yasaklanmış, ayrıca “onlardan uzak durun” buyurularak bu tür içeceklerle araya mesafe konulması istenmiştir. Bundan dolayı Allah’ın Elçisi sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurmuştur:

  Enes radıyallâhu anh’tan gelen rivayete göre “Allah’ın Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem sarhoşluk veren içki ile ilgili olarak on kişiye lanet etmiştir: “Sıkana, sıktırana, içene, taşıyana, taşıtana, sunana, satana, parasını yiyene, satın alana ve satın aldırana.” (Tirmizî, Büyû 59.)

  İçki servisi yapılan bar veya cafelerde yemek yiyen kişi, bunlardan birine girmemekle birlikte “içkiden uzak kalma” emrini yerine getirmek için başka lokantayı tercih ederse sevap alır.


  Paylaş
  Bar-cafe gibi içkili yerlerde iftar açılabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İçki satan yerlerden alış veriş bile yapmak doğru değildir.Bu nedenle böyle yerlerde iftar açmak da doğru olmaz.Güzel olan temiz olan bir şeyi kirletmek hoş olmaz. 3. 3
  Müslüman bir insanın içkili yerde iftar açmaması gerekir.içkili yerde iftar