Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ramazan yaz tatiline denk geldi. Oruç tutanlar nelere dikkat etmeli? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazan yaz tatiline denk geldi. Oruç tutanlar nelere dikkat etmeli?

  Reklam
  Ramazan bu yıl da yaz tatiline denk geldi. Oruç tutanlar nelere dikkat etmeli? Ramazan ayında tatil yapılır mı? Sahil yörelerinde tatil yapmakta olan veya oralarda yaşayanlar nelere dikkat etmeli? Oruçlu kişiler denize veya havuza girerse oruçları bozulur mu?
  Cevap:

  Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de orucun amacını şöyle belirtiyor:

  “Ey iman edenler, oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de korunasınız diye farz kılındı.” (Bakara, 2/183)

  Bu ayete göre Ramazan ayında oruç tutan bir insan, kendini Allah’ın yasakladığı şeylere karşı diğer zamanlarda olduğundan daha fazla korumalıdır. Resulullah sallallâhu aleyhi ve sellem, Ramazan boyunca her gece kullara bu korunma çağrısının yinelendiğini bildirmiştir:

  “Ramazan ayının ilk gecesi girince şeytanlar ve cinlerin asileri zincire vurulur. Cehennem kapıları kapatılır, hiçbiri açılmaz; Cennetin kapıları açılır ve hiçbiri kapanmaz. Ve bir seslenen şöyle haykırır: “Ey hayır isteklisi (hayır işlemeye) yönel! Ey şer isteklisi, kendini tut! (Çünkü) Allah’ın ateşten koruduğu kimseler vardır.” Ramazan boyunca bu iş her gece yapılır.” (Tirmizi, Savm, 1; İbn Mâce, Sıyâm, 2.)

  Bakara suresinin 187. ayetine göre orucu bozan şeyler yemek, içmek ve cinsel ilişkidir. Aynı ayette Allah “… Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır; onlara yaklaşmayın.” buyurmaktadır. Buna göre bir kişi “oruçluyken” yemekten, içmekten, cinsel ilişkiden ve kişiyi bu yasaklara götüren şeylerden uzak durmalıdır.

  Ramazan ayında tatil yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Denize veya havuza girmek de orucu bozmaz. Fakat ağız ve burundan giren su boğazdan aşağı kaçarsa o zaman oruç bozulur. Yüzerken ağız ve burna suç kaçması sıkça rastlanılabilir bir durumdur. Dikkatli olmak gerekir.


  Paylaş
  Ramazan yaz tatiline denk geldi. Oruç tutanlar nelere dikkat etmeli? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yaz tatillerinde oruç tutmak kişiyi zorlayan durumlardandır. Tatil yapmak oruca engel olmamakla birlikte denize veya havuza girmekle ağızdan veya burundan suyun girmesi orucu bozan durumlar arasındadır. 3. 3
  Tatil yapmak ramazan orucunu tutmaya engel değildir.