Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan İftarı neyle açmak gerekir? Su ile mi hurma ile mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İftarı neyle açmak gerekir? Su ile mi hurma ile mi?

  Reklam
  İftarı hurma ile mi açmak gerekir, su ile mi?
  Cevap:

  Konuyla ilgi hadislere ve Peygamberimizin uygulamasına bakıldığında bulabilenlerin hurma ile, bulamayanların ise su ile iftar etmeleri tavsiye edilmiştir.

  Selmân İbn Âmir ed-Dabbî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

  “Herhangi biriniz iftar etmek istediği zaman orucunu hurma ile açsın. Hurma bulamazsa, su ile iftar etsin. Su temizdir.” (Ebû Dâvûd, Savm 21; Tirmizî, Zekât 26, Savm 10; İbn Mâce, Sıyâm 25)

  Enes radıyallahu anh dedi ki: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem akşam namazından önce bir kaç taze hurma ile orucunu açardı. Taze hurma bulamazsa, kuru bir hurmacıkla iftar ederdi. Kuru hurma da bulamazsa, birkaç yudum su içerek iftar ederdi. (Ebû Dâvûd, Savm 21; Tirmizî, Savm 10.)

  Burada dikkat edilmesi gereken nokta hurma ile oruç açmanın şart olmadığıdır. Bu sadece bir tavsiyedir.


  Paylaş
  İftarı neyle açmak gerekir? Su ile mi hurma ile mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz orucunu hurma ile açardı. Hurmanın bir çok faydası vardır peygamber efendimiz orucunu bu şekilde açarak bizlere faydalı olanı göstermiştir. Hem sünnet yaparak da oruç ile birlikte sevaplarımızı katlamış oluruz. 3. 3
  Oruçlu iftarını imkan varsa hurma ile açması faziletlidir.iftarı hurma ile açmak