Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ramazan ayını oruçlu olarak mı karşılamamız gerekiyor? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazan ayını oruçlu olarak mı karşılamamız gerekiyor?

  Reklam
  Ebû Hureyre radıyallâhu anh’ten: Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Ramazan ayını bir gün veya iki gün öncesinde oruçla karşılamayın. Ancak kişinin tutmayı alışkanlık haline getirdiği oruç o güne rastlarsa onu tutsun.” (Buhari, Savm, 14, Müslim, Sıyâm, 21 (1082); Tirmizi, Sıyâm, 2)

  Bu hadise dayanan Ömer b. Hattâb, Ali b. Ebi Talib, Ammâr, Huzeyfe, İbn Mes’ûd radıyallâhu anhum gibi bazı sahabiler ile Said b. Müseyyeb, Şa’bî, Nehaî, Hasan Basri gibi tabiiler ve İmam Şafii, Şa’ban ayının son 10 gününde oruç tutulmasını caiz görmemektedirler. Bunların dışında kalan âlimler ise bu günlerde oruç tutulmasını mekruh kabul etmektedirler.


  Paylaş
  Ramazan ayını oruçlu olarak mı karşılamamız gerekiyor? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan ayı orucu farzdır.Bunların dışındaki zamanlarda tutulan oruçlar nafile olmakla beraber aynı zamanda sünnet olmaktadır.Fakat Ramazan ayından bir kaç gün önce oruç tutmak ve Ramazanı karşılamak adına yapılan ibadetleri pek hoş karşılanmamaktadır. 3. 3
  Ramazandan önce karşılamak adına oruç tutmak pek hoş karşılanmamıştır fakat kişi nafile oruç tutuyorsa ve o güne denk geliyorsa tutabilir orucunu.