Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Astım ve bazı hastalıklar için kullanılan spreyler orucu bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Astım ve bazı hastalıklar için kullanılan spreyler orucu bozar mı?

  Reklam
  Nefes darlığı çekenlerin kullandıkları ve halk arasında fıs fıs denen ilaçlar orucu bozarlar. Çünkü bunlar ağız yoluyla alınan ilaçlardandır. Fakat Din İşleri Yüksek Kurulu’nun bu konuda şöyle farklı bir görüşü vardır:

  “Akciğer hastalarının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 1/20 ml. gibi çok az bir miktar ağıza sıkılmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olmaktadır. Bundan geriye bir miktarın kalıp tükrük ile mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi de yoktur. Abdest alırken ağızda kalan su ile kıyaslandığında, bu miktarın çok az olduğu görülmektedir. Halbuki oruçlu, abdest alırken ağzına verdiği sudan geri kalan miktarın mideye ulaşması halinde orucun bozulmayacağı konusunda hadis (Dârimî, Savm, 21) ve İslâm bilginlerinin icmaı vardır.

  Ayrıca, misvaktan bazı kırıntıların ve kimyevi maddelerin mideye ulaşması kaçınılmaz olduğu halde, Hz. Peygamber’in oruçlu iken misvak kullandığı, sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buharî, Savm, 27; Tirmîzî, Savm, 29). Diğer taraftan, “kesin olarak bilinen, şüphe ile bozulmaz” kaidesi gereğince, mideye ulaşıp ulaşmadığı konusunda şüphe bulunan bu şeyle oruç bozulmaz.

  Bu itibarla astımlı hastaların, sağlığı oruç tutmalarına uygun olup başka bir hastalıkları da yoksa rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza püskürtülen oksijenli ilaç orucu bozmaz.” (22.09.2005 tarihli, “Orucu Bozan ve Bozmayan Muayene ve Tedavi Yöntemleri” başlıklı karar)

  Bu da farklı bir ictihattır, amel edilebilir.


  Paylaş
  Astım ve bazı hastalıklar için kullanılan spreyler orucu bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hastalığı nedeniyle alınan spreyler halk arasında fıs fıs olarak bilinen ilaçlar zorunlu olması nedeniyle orucun bozulmadığı görüşünde olan alimler bulunmaktadır. 3. 3
  Ramazan orucu tutarken kullanılan nefes acıcı sprey kullanmak orucunuzu bozmaz.nefes darlığı sprey oruç bozar mi