Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruç akşama kadar mı tutulur, yoksa gece olana kadar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruç akşama kadar mı tutulur, yoksa gece olana kadar mı?

  Reklam
  Bakara suresi 187. ayette geçen "tan yerinin ağırmasından gece oluncaya kadar orucu tamamlayın" ayetini siz "akşam" olarak çevirmişsiniz. Arabça "leyl" kelimesi geçmiyor mu orada ve de leyl gece demek değil mi?
  Cevap:

  Leyl kelimesi Arap dilinde şu anlama gelmektedir: “Gündüzün hemen ardı. Başlangıcı güneşin batmasıdır.” (İbn Manzur, Lisanu’l-Arab, l-y-l mad., c: 11, s: 607) Türkçe’deki gece kelimesi de aynı anlamdadır. Ancak gece deyince daha çok karanlığın iyice bastırdığı zamanlar anlaşılır. Akşam kelimesi ise güneşin batmasından sonraki zaman anlamındadır. Okuyucunun doğru anlamasını temin için akşam kelimesi tercih edilmiştir.

  Buhari’de Ömer b. Hattab (ra)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerif şöyledir:

  Allah’ın resulü buyurdular ki: “Gece bu taraftan geldiği, gündüz şu taraftan gittiği ve güneşin battığı zaman oruçlu kimse iftar eder.” (Buhari, Savm, 43)


  Paylaş
  Oruç akşama kadar mı tutulur, yoksa gece olana kadar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç imsak vaktinden güneş batıncaya kadar olan süredir. Akşam ezanı okunduktan sonra orucunu açmayıp bekleyen kişi kendine eziyet eder. Dinimiz kolaylaştırıcı bir dindir. Kendine zorlaştırması gücünü tüketmesi anlamına gelir.