Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ramazanda lokantaların açık tutulması caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazanda lokantaların açık tutulması caiz midir?

  Reklam
  Ramazanda gücü yeten her müslümanın oruç tutması farzdır. Fakat hasta veya yolcu olanların oruç tutmama ruhsatı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kendilerine oruç henüz farz olmayan çocuklar, oruç tutamayacak kadar yaşlı olan insanlar ve gayr-i müslim vatandaşlar da vardır. Dolayısıyla onların istifade edebilmeleri için lokanta vs. gibi işletmelerin Ramazanda açık bulundurulmasında herhangi bir sakınca yoktur. Çünkü yasak olan, kişinin bizzat kendisinin yemesi-içmesidir. Kimseye zorla oruç tutturulamayacağı, insanlara oruç tutup tutmadıkları ve müslüman olup olmadıkları sorulamayacağı için mazeretsiz yere oruç tutmayanların da bu gibi yerlerde yemek yemesinden işletme sahibi sorumlu olmaz. Bu yüzden onların kazançlarına da haram denilemez.

  Burada başka bir şeye dikkat çekmekte fayda vardır. Müslüman olup da hastalık veya yolculuk gibi meşru bir mazereti olmadığı halde oruç tutmayanların bu gibi kamuya açık yerlerde, halkın gözü önünde yemek yemesi öncelikle Allah’a isyan anlamı taşır. Zira böyle yapmakla Allah’ın kesin bir emrini yerine getirmemektedirler. Bunun yanı sıra oruç tutanlara saygısızlık ettiklerini de unutmamaları gerekir. Bazı gayr-i Müslim ülkelerde ve hatta ülkemizde gayr-i Müslimlerin Ramazan ayında Müslümanlara saygısızlık etmemek için özel çaba sarf ettikleri ortadayken bu gibi kişilerden en azından bir gayr-i Müslim kadar saygı göstermeleri beklenir. Son olarak onlara şu hadisi şerifi hatırlatmak isteriz:

  “İnsanların ilk Peygamberlikten beri duyageldikleri sözlerden bi-ri şudur: Utanmazsan dilediğini yap!” (Buhari, Enbiya 54, Edeb 78; Ebu Davud Edeb, 6; İbn Mâce, Zühd 17; Muvattâ, Sefer 46; Ahmed b. Hanbel, 4/121-122, 5/273)

  fetva.net


  Paylaş
  Ramazanda lokantaların açık tutulması caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dinde zorlama yoktur. İsteyen tutar isteyen tutmaz vebali kendisinindir. Fakat yolcuların oruç tutma muafiyeti bulunduğu için bu kişiler için lokantaların açık olması iş sahibi için de yolcunun da işine yarar bu durumda günah sayılmaz. 3. 3
  Ramazan ayında oruç tutması mubah olan yolcu, çocuk, hasta gibi birine yemek yedirilebilir. Normal bir Müslüman’a yemek yedirmek ise caiz değildir. O kazanılan para da helal olmaz.