Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ramazan’ın 30 gün olduğunun delili var mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazan’ın 30 gün olduğunun delili var mı?

  Reklam
  Kameri aylar bazen 29, bazen 30 gün sürer. Bu ayların başlangıç ve bitişleri, yapılan gözlemlerle tespit edilir. İçinde bulunulan kameri ayın 29. günü güneşin batmasından sonra ertesi ayın hilali gözetlenir. Bu yeni hilâl, güneşin batmasından bir müddet sonra battığı için dikkatli bir gözlem gerektirir. Batı ufkunda toz, duman, bulut vs. olursa gözlem yapmak çok güç, hatta imkânsız olabilir. Hilâl görülemediği takdirde içinde bulunulan ay 30 güne tamamlanır. Artık 30. günün akşamı hilâli gözetlemeye gerek yoktur. O gün güneşin batmasıyla ikinci ay başlamış olur. Çünkü hiçbir kameri ay 30 günden fazla sürmez.

  Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

  “Ramazan hilalini görünce oruca başlayın, Şevval hilalini görünce orucunuza son verin. Eğer buluttan hilal görülmezse Şaban ayını 30′a tamamlayın.” (Buhari, Savm, 11)

  Bir başka hadis ise şöyledir:

  “Biz ümmî bir milletiz, yazmayı ve hesabı bilmeyiz. Ay (par-makları ile işaret ederek) şöyle, şöyle, şöyledir.” (Ebu Dâvûd dedi ki, Râvi) Süleyman üçüncü işarette bir parma-ğını yumdu, yani (ay) yirmi dokuz veya otuzdur. (Buhari, Savm, 11, 13; Müslim, Sıyâm, 4, 10, 12, 13, 15; Ebu Davud, Savm, 4; İbn Mâce, Savm, 8; Nesâî, Savm 17; Ahmed b. Hanbel, 1/184; 2/ 43, 52, 122, 129.)
  fetva.net


  Paylaş
  Ramazan’ın 30 gün olduğunun delili var mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimizin sözlerinden anlaşılacağı üzere ramazan ayının oruçlu gün sayısı otuzdur. Zaten dinimizde var olan uygulamaların bir çok delili olduğu için herhangi bir şüpheye yer almamaktadır. 3. 3
  Ramazan ayının delili hadiste belirtilmiştir .Diyanet ne zaman başlatıp ne zaman sona ereceğini belirler her yıl.