Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Susuz içilen haplar orucu bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Susuz içilen haplar orucu bozar mı?

  Reklam
  Susuz olarak hap içmek orucu bozar mı? Bende bel fıtığı var. Günde en az 2 hap almaya mecburum. Ramazan'da da oruç tutmak istiyorum. Susuz içilen haplar var, acaba susuz içilen haplardan alsam iki tane oruç bozulur mu?
  Cevap:

  Susuz da olsa hap içmek orucu bozar. Oruçla ilgili ayetlere bakıldığında hasta olanların oruçlarını tutmayabilecekleri, daha sonra iyileştiklerinde tutabilecekleri belirtilmiştir. Siz de öyle yapın. Doktorunuzun talimatı ile mutlaka hap içmeniz gerekiyorsa oruç tutmaz, Allah’ın izniyle iyileştiğinizde tutamadığınız oruçları tutarsınız. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

  “… Sizden kim hasta veya yolculukta olursa, o günler sayısınca diğer günlerde oruç tutsun. Onu tutabilenlere bir yoksulu doyuracak fidye de gerekir. Kim bir hayrı içten gelerek yaparsa onun için daha hayırlı olur. Oruç tutmanız sizin için daha iyidir. Bir bilseydiniz!” (Bakara, 2/184)
  fetva.net


  Paylaş
  Susuz içilen haplar orucu bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İster sulu bir şekilde ister susuz bir şekilde içilsin ilaç içmek orucu bozmaktadır. Bu durum ayeti kerimede sabittir. Yemek, içmek ve cinsi münasebet orucu bozar buyrulmaktadır. 3. 3
  Oruçlu iken susuz dahi olsa hap içmek orucu bozar.susuz hap içmek orucu bozar mı,  hap içmek orucu bozar mı,  hap içmek orucu bozarmı