Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Hamileyken tutulamayan oruçlar ne zaman kaza edilmelidir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamileyken tutulamayan oruçlar ne zaman kaza edilmelidir?

  Reklam
  Hamileliğimin son günlerinde olduğum için bu Ramazanda oruç tutamıyorum. Ramazandan sonra tutamadığım oruçlarım için nasıl niyet etmeliyim? Ve hangi günler oruç tutmamalıyım?
  Cevap:

  Hasta veya yolcu olduğu için Ramazanda oruçlarını tutamayan bir Müslüman ne zaman fırsatını bulursa o zaman orucunu tutar. Aişe validemizden gelen bir rivayette kendisi yolculuk veya hastalık gibi sebeplerden dolayı tutamadığı oruçlarını Şaban ayında tutar, bir dahaki Ramazan oruç borcu olmadan girermiş. (Müslim, Sıyam, 151 (1146), Muvatta, Sıyam 54(1308); Ebu Dâvûd, Savm, 40.)

  Siz de kolaylık olması açısından kış günlerinde yani günler kısa iken oruçlarınızı tutup bir dahaki Ramazan ayına borçsuz bir şekilde girebilirsiniz.

  Bunun için özel bir niyet yoktur. Niçin oruç tuttuğunuzu bilmeniz yeterlidir. Bu oruçların peş peşe tutulması da şart değildir.

  fetvalar.net


  Paylaş
  Hamileyken tutulamayan oruçlar ne zaman kaza edilmelidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ben emzirirken de oruc tutmadım. Şimdi durumum nedir? 3. 3
  O günleri de kaza ediniz. 4. 4
  Hamile oloan gücü yetmiyorsa oruç tutmaz doğumdan sonra iyi olduğunda tutar...hamilelikte tutulamayan oruçlar,  tutulamayan oruçlar,  hamileyken tutulamayan oruçlar