Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Şafii mezhebine göre kaza orucu fidyesi ne kadardır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şafii mezhebine göre kaza orucu fidyesi ne kadardır?

  Reklam
  Şafii mezhebine göre, oruç kazaya kaldığında ve gelecek olan Ramazanda tutulduğunda hem kaza tutmak hem fidye vermek gerektiği yazıyor ilmihalde. Ama ne kadar fidye verilmesi gerektiğini bulamadım. Aydınlatırsanız sevinirim.
  Cevap:

  Şafii mezhebine göre kaza orucu tutanların her gün için birer müd fidye vermesi gerekir. Bir müd yaklaşık 675 gram kadar buğday, arpa, pirinç gibi halkın yaygın olarak yediği şeylerdir.

  Şafiilere göre üzerinde kaza olan kimse ikinci ramazan gelinceye kadar orucunu kaza etmezse ramazandan sonra kaza etmesi gerektiğinden her gün için bir müd, üzerinden iki ramazan geçerse her gün için ikişer müd, üç ramazan geçerse her gün için üçer müd fidye vermesi gerekir. Böylece üzerinden ne kadar sene geçerse güne gün kaza etmekle beraber tehir ettiği sene kadar fidye vermesi gerekir. Mesela kazaya kalmış bir günlük orucun yirmi sene sonra kaza edileceğini farz edersek kaza sahibi bir gün oruç tutar ve yirmi müd de fidye vermekle mükellef olur. (Halil Günenç, Büyük Şafii İlmihali, Hilal Yayınları, İlaveli 2. Baskı, s: 223 )

  fetvalar.net


  Paylaş
  Şafii mezhebine göre kaza orucu fidyesi ne kadardır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kaza orucu olan kimselerin tutamadıkları gün sayısı kadar belirlenen miktarda halkın ağırlıklı olarak kullandığı ürünleri durumu iyi olmayan kişilere vermesi anlamına gelmektedir.şafii mezhebinde oruç fidyesi,  şafiilere göre fidye miktarı,  şafiiye göre fidye miktarı nedir,  safii mezhebine gore fidye,  şafii mezhebine göre oruç fidyesi,  kaza orucu fidyesi ne kadardir,  şafilerde fidye miktarı