Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan bu borcumu nasıl ödeyebilirim ? oruç ! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  bu borcumu nasıl ödeyebilirim ? oruç !

  Reklam
  23 yaşındayım özel günler sebebiyle ramazan ayında tutmadığım kazalarımı bu yaşıma kadar hiç tutmadım.hesapladığımda 60 gün oluyor.13-14 yaşlarımda ise akşam ezanına bir kaç dakika kala orucumu bozmuştum.bunun bedeli ise 61 gün dersek, benim dört ay oruç tutmam gerek.2 ay'ı aralıksız.bu oruçlarımın bedelini başka türlü ödeme imkanım yok mu ?
  kefaret orucu tutanların diğer kazalarıda ödenmiş sayılır diye duymuştum bu doğru mu,benim durumumdaki kişi için de geçerli olur mu ?
  bu özel günlerde tutulan oruçlar için 'şu kadar oruç tutmuş gibi sevap alır kişi ' deniyor.
  bu şekilde borçlarımızı ödemiş alabiliyor muyuz ??
  şimdi ise hamileyim bu kadar kaza orucum varken birde bu ramazan ayında oruç tutamazsam çok fena olur benim için.


  Paylaş
  bu borcumu nasıl ödeyebilirim ? oruç ! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nafile ve kefaret oruçları kaza yerine geçmez.Zaten kefaret orucu 60 gündür bir de kazası eklenince 61 olur.
  Hamile veya emzikli hanımın dindar bir doktora başvurması ve ona göre hareket etmesi gerekir.Bu hassas bir dönemdir.Doktor izin verirse doktorun gözetiminde oruç tutulabilir.
  Kefaretlerinizi gücünüz yettiği için oruç tutarak ödemek durumundasınız.Ömrünün sonuna kadar oruç tutmaya gücü yetemeyecek olanlar fidye verirler.
  Selametle kalın...

  UYARI:Sorularımızı Sizden Gelen Sorular bölümüne açalım inşAllah.Soru ve Cevaplarla İslam bölümünde bilgi paylaşımı yapılır.
 3. 3
  Kaza orucu olan Bir müslümanın değişik zamanlarda tutamadığı oruçlarının toplamı 60 gün ise bunları değişik zamanlarda ayrı ayrı tutabilir.

  Ancak Ramazan orucunu bozmaktan dolayı iki ay keffaret gerekmişse bunları ara vermeden tutması gerekir.oruç borcumu nasıl öderim,  oruc borcumu nasil odicem,  ramazanda tutamadıgımız Oruçları nasıl ödeyebilirim ve nasıl niyet etmeliyiz