Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ramazan orucuna ne zaman başlanmalı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazan orucuna ne zaman başlanmalı?

  Reklam
  Ramazan ayının orucuna üç gün öncesinden (veya daha fazla) ya da vaktinde başlanması gerekmektedir
  Resulullah (asm) Ramazan ayından önce minberde buyurdular ki:

  “Ramazan falan gün başlayacak. Biz daha önceden oruç tutarız. Dileyen önceden başlasın, dileyen de (o güne kadar tutmayı) tehir etsin.” (Kütüb-i sitte: 17. cild no:1647)
  Ramazan orucuna bir gün veya iki gün önce başlamak uygun görülmemiştir
  “Sizden biriniz Ramazanı bir gün veya iki gün önceden (oruç tutarak karşılamasın) Ancak bir kişinin (adeti üzere) tutmayı sürdürdüğü oruç başka.” (Buhari, Müslim)
  Hz. Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resulullah (asm), Ramazan orucunu hilali görmezden bir gün önce başlatmayı yasakladı.” (Kütüb-i sitte)
  Resulullah (asm), önceki hadiste Ramazan’dan bir gün önce oruç tutmayı yasaklamaktadır. İki gün önceden tutmayı yasaklayan rivayet de vardır. Son rivayet önceden başlamaya ruhsat vermekte hatta teşvik etmektedir. Şu halde üç veya daha fazla gün önceden tutmaya başlamak bu cevaza girmektedir. (Kütüb-i sitte)
  Kaynak: sorusorcevapbul.com


  Paylaş
  Ramazan orucuna ne zaman başlanmalı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bazı kişiler ramazan gününden bir gün önce tutsalar da genelde ramazan günleri eski zamanlara göre daha kesin ve bellidir. Bu nedenle bir gün önce başlamak ve ramazan ayı bittikten sonra ersi günü yine tutmak uygun görülmemiştir.