Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Kan yutmak orucu bozar mı? Diş etlerimin hassas olması nedeniyle dişlerimin arasından kan sızması oluyor, bunları yutmak orucu bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kan yutmak orucu bozar mı? Diş etlerimin hassas olması nedeniyle dişlerimin arasından kan sızması oluyor, bunları yutmak orucu bozar mı?

  Reklam
  Kan yutmak orucu bozar mı? Diş etlerimin hassas olması nedeniyle dişlerimin arasından kan sızması oluyor, bunları yutmak orucu bozar mı?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2011-06-13

  Dişlerin arasından çıkan kan boğaza gidecek olursa, bakılır; eğer az olur da içeriye geçmezse orucu bozmaz. Çünkü bundan korunmak mümkün değildir. Çok olmakla beraber, çoğunluğu tükürük teşkil ediyorsa, yine bozmaz. Fakat çoğunluğu kan olur ve tadı duyulur bir halde ise veya kanla tükürük eşit miktarda ise, yutulması halinde orucu bozar. (Ö. N. Bilmen, B. İs. İlmihali, s.294).
  Eğer biraz da ilaçtan kaynaklanıyorsa, -fazla bir aciliyeti yoksa- Ramazanda kanı sulandırıcı ilacı kullanmayın. Ayrıca, kanı çıkartacak şekilde dudakları, ağzı sıkmamak gerekir. Bundan kaçındığımız takdirde, kan tükürükten daha az olabilir.
  Okunma Sayısı : 2627


  Paylaş
  Kan yutmak orucu bozar mı? Diş etlerimin hassas olması nedeniyle dişlerimin arasından kan sızması oluyor, bunları yutmak orucu bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kişinin elinde olmadan boğaza giden kanın fazla olması nedeniyle orucu bozulur az olması durumunda ise orucuna devam ederek tamamlar. ORucun bozulabilmesi için tadını alacak kadar çok olması gerekmektedir.