Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Uzun yola gidip gelen şoförlerin oruç tutmaması hakkında bilgi verir misiniz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Uzun yola gidip gelen şoförlerin oruç tutmaması hakkında bilgi verir misiniz?

  Reklam
  Uzun yola gidip gelen şoförlerin oruç tutmaması hakkında bilgi verir misiniz?

  Soru

  Bir arkadaşımın eşi şehirlerarası otobüs şoförü ve oruç tutamıyor. Bunun için bir yol arıyor. Kaza etmeside mümkün değil ne yazık ki. Bunun kefareti nasıl ödenir. Veya bir çıkar yol gösterebilir misiniz?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Dinimiz yolculuk yapanlara oruç tutmamaları için ruhsat tanımıştır. Yolcuların oruçlarını tutmalarının daha hayırlı olacağı ifade edilmişse de, yolcu oldukları sürece oruçlarını tutmayabilirler. Bu nedenle devamlı yolculuk yapan şoför bu durumu devam ettiği müddetçe oruç tutmayabilir. Bu hali bittiğinde oruçlarını kaza eder.

  Bunun için yolculuğa ara verdiğinde birer gün olarak tutmasını tavsiye ederiz. Böylece tutamadığı oruçlarını bir sene içinde kaza edebilir. Eğer bir sene içinde kaza edecek kadar zaman bulamazsa diğer seneler kaza eder.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Uzun yola gidip gelen şoförlerin oruç tutmaması hakkında bilgi verir misiniz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Uzun yola çıkacak olan şoför ya da yolcu olan kimselerin oruç tutma zorunluluğu yoktur. Bu kişiler uygun olan bir zamanlarında tutamadıkları oruçlarını kaza ederler.uzun yola çıkarken oruç,  uzun yolda oruç tutmak,  söförüm oruc tutamiyorum,  uzun yolda oruc,  uzun yol şöförü oruç tutmalımı,  yoldayken oruç tutulurmu