Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Orucun kazasını iyileştikten sonra yapacak olan kimseler fidye de vermeli midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Orucun kazasını iyileştikten sonra yapacak olan kimseler fidye de vermeli midir?

  Reklam
  Orucun kazasını iyileştikten sonra yapacak olan kimseler fidye de vermeli midir?

  Soru

  İyileşme umudu olmayan hastalar için dinimiz fidye kolaylığı hamile yada emzikli bayanlar için sonradan kaza etme imkanı tanımış. Fakat bayanların her gün için fidyelerini vermeleri imkan oluncada oruçlarını kaza etmeleri gerekir deniyor.iyileşme umudu olan kimsenin yinede fidyesini vermesi sonrada kazalarını yapması gerekir mi? fidye iyileşme umudu olmayan kimse için değilmidir.hamile kadın ramazanda her gün için fidye verip durumu geçince de orucunu kaza etmeli midir?

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Hamile bir kadın gelecekte iyileşme imkanı olduğu için fidye vermesine gerek yoktur. İyileştikten sonra oruçlarını kaza eder.
  Şafiilere göre bir ramazana ait orucu diğer ramazan gelmeden önce tutmak gerekir. Önceki ramazan borcu tutulmadan ikinci bir ramazan gelince hem kaza hemde her gün için bir fidye vermek gerekir. Çünkü kaza vaktinden çıkarılmıştır. Kazaya vaktinden sonraya bırakmak ise, yerine getirilmesi gereken bir ibadeti sonraya bırakmak gibidir.
  Hanefi mezhebinde kaza için belli bir vakit gösterilmemiştir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Orucun kazasını iyileştikten sonra yapacak olan kimseler fidye de vermeli midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bazı alimlere göre sadece kaza oruçlarını tutması yeterli görülürken bazı alimlere göre ise üzerinden bir ramazan geçmişse fidyesini vermek zorundadır.