Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Üç ayları ara vermeden oruçlu geçirmekte bir mahzur var mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Üç ayları ara vermeden oruçlu geçirmekte bir mahzur var mı?

  Reklam
  Üç ayları ara vermeden oruçlu geçirmekte bir mahzur var mı?

  Soru

  Üç ayları ara vermeden oruçlu geçirmekte bir mahzur var mı?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Üç aylar oruç Recep, Şaban ve Ramazan'dır. Zaten Ramazan ayında oruç tutmak farzdır. Recep ve Şaban ayları ise oruç tutulması haram olan günlerden değildir. Hatta bu aylarda tutulan oruçların önemi ve değeri hakkında hadisler vardır. Bu nedenle bu ayları oruçlu geçirmenin bir sakıncası olmadığı gibi güzel bir adettir. Peygamber Efendimiz (SAV), Üç Ayların tamamını hiç oruç tutmamışlardır. Receb ve Şa’ban Aylarının başında, ortasında ve sonunda üçer gün oruç tutmuşlardır. Ancak bu aylarda yapılan ibadetler diyer aylara nisbeten daha sevaplıdır. Onun için alimlerimiz bu ayların oruçla geçirilmesinin müstehab,daha sevaplı olduğunu ifade etmişlerdir. Özellikle keffaret orucu tutmak isteyenler bu aylarda tutarlar. Cenab-ı Hak, diğer günlerde bir iyiliğe on sevap verirken Receb Ayında yüz, Şa’ban Ayında ikiyüz sevap verirken Ramazan Ayında ise bir iyiliğe bin sevap vermektedir. Kadir Gecesi’nde ise otuzbin sevap vermektedir. Kur’an’ın ifadesiyle bin aydan hayırlı olan bu gece Ramazan Ayı içerisinde gizli tutulmuş ki bu ayı daha iyi değerlendirsın ve daha çok sevap kazansınlar. Ancak çok zayıf olan kimseler Recep ve Şaban ayını oruçlu geçirip Ramazan ayında oruç tutma da zorlanacaksa buna dikkat etmelidir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Üç ayları ara vermeden oruçlu geçirmekte bir mahzur var mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Üç ayları oruçlu olarak geçirmek hem sünnet hem de bugünlerin manevi değerinden de istifade edilmiş olur. Gücü yeten kişiler tutabilir fakat ara verilmesi tavsiye edilmektedir.