Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Hastanın oruç için fidye verecek parası yoksa, kızı babasının yerine fidye verebilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hastanın oruç için fidye verecek parası yoksa, kızı babasının yerine fidye verebilir mi?

  Reklam
  Hastanın oruç için fidye verecek parası yoksa, kızı babasının yerine fidye verebilir mi?

  Soru

  Hasta olan babam rahatsızlığından dolayı oruç tutamamaktadır. Kendisinin hiçbir geliri olmadığından dolayı oruç kefaretini kızı olarak benim ödemem geçerli midir?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Babanızın yerine isterseniz fidye verebilirsiniz. Babanızın geliri olmadığına göre fidye vermesi şart olmaz. Bir hasta tutamadığı oruçlar için öncelikle kaza etme yolunu tutmalıdır. Ömür boyu iyileşme umudu olmayan hastalar fidye verebilir.

  Oruç tutamayacak kadar hasta olan bir müslüman tutamadığı her güne karşılık bir fidye verir. Bu, oruç yerine geçerli bir bedeldir. Fitre'nin miktarı ne ise fidyenin miktarı da odur.

  İbâdetlerden oruç hakkındaki fidye, ayetle sabittir:

  "O size farz kılınan oruç, sayılı günlerdir. O günlerde sizden kim hasta, yahut seferde olurda oruç tutmazsa, tutamadığı günler sayısınca, sıhhat bulduğu veya yolcu olmadığı başka günlerde oruç tutar. Fazla ihtiyarlık veya ağır hastalık gibi sebeblerle oruç tutmaya gücü yetmeyenler üzerine, bir yoksul doyuracak kadar fidye vermek lâzımdır..." (el-Bakara, 2/184).

  Ayetin açık ifadesinden de anlaşıldığı gibi oruç hakkındaki fidye; hastalık ve ihtiyarlık gibi bir mazeret dolayısıyla eza ve kazaya imkân bulunmadığı zaman verilir. Fidyesini verse, sonrada oruç tutabilecek duruma kavuşsa, evvelâ verdiği fidyelerle yetinemez, tutamadığı oruçları kaza gerekir. Bu durumda; kaza etmeden ölürse, oruç borcunun ödenmesi için varislerine vasiyette bulunması gerekir. Sıhhatine kavuşmadan vefât edecek olsa verdiği fidyeler kâfi gelir, vasiyette bulunması gerekmez.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Hastanın oruç için fidye verecek parası yoksa, kızı babasının yerine fidye verebilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dini her konuda kolaylaştırıcı bir dindir. Hasta olan kimseden oruç mesuliyeti bulunmadığı gibi kişinin maddi durumu da yoksa fidye vermesine de gerek yoktur.annenin tutamadıgı orucun parasını oglu verebilirmi,  tutamadigin oruclarin parasini çocuklara verebilirmiyiz,  anne bba fidyesini ogluna verebilir mi,  hasta olan ramazanda oruç tutmazsa kefaret ödermi,  alzaymır hastalarına oruç kefareti verilirmi