Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ramazanda lokantaların açık olması ve satış yapılması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazanda lokantaların açık olması ve satış yapılması

  Reklam
  ramazanda lokantaların açık olması ve satış yapılması

  Soru

  Ramazan ayında lokantaların iftardan önce bütün gün açık durması ve oruç tutmayanlar için hizmet vermesi caiz midir?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Ramazan-ı Şerif müslümanların en mukaddes ayıdır. Bu ay, her mü`minin hürmet etmesi icab eden bir aydır. Hatta bir kimse yolculuk veya kadın aybaşı gibi bir halde olsa bile halkın gözü önünde yemek yememesi gerekir. Ramazan-ı Şerifte lokanta açıldığı takdirde yolcu, aybaşı ve lohusa halinde olan kimseler yiyebilecekleri gibi mazereti olmayan kimselerin de yemek yeme ihtimali vardır. Bu açıdan dikkatli olmak gerekir.

  Ancak çocuklara, yolculara ve oruç tutması farz olmayan müslümanlar ile, gayr-i müslimlere yemek satmak veya iftar yemeğini hazırlamak için lokanta açıp çalıştırmanın bir sakıncası yoktur. Bu nedenle lokanta ve pastane gibi yerlerin Ramazan ayı içinde hanımlar, yolcular ve hastalar gibi mazeretli kimseler ve gayr-i müslimlerle alış verişi caizdir. Fakat oruç tutması gerektiği halde kasden oruç yediği bilinen kişiye satış yapmak caiz değildir. Çünkü günaha yardımcı olmak da günahtır.

  Terminallerde veya çarşının ortasında lokanta, pastane işletmekte olan bir şahıs, gelen müşteri, misafir yada oruç tutması farz olmayan birisi ise veya gayr-i müslim olduğunu biliyor ise, o zaman satış yapabilir. Oruç tutması gereken birisi ise satış yapamaz.

  Bkz. Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Ramazanda lokantaların açık olması ve satış yapılması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Herkes inancında serbest olsa da tutmayan kişiler tutan kişilerin önünde onların göreceği mekanlarda yemek yememeye özen göstermeli ve onların sabırlarına saygılı olmalıdırlar. İşi lokanta olan kişiler işlerini yapmak zorundadır. Kendileri tutsa da tutmasa da evine ekmek götürme derdindedir.