Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruç ilk olarak ne zaman emredilmiş ve oruç tutulmaması gereken zamanlar var mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruç ilk olarak ne zaman emredilmiş ve oruç tutulmaması gereken zamanlar var mıdır?

  Reklam
  Oruç ilk olarak ne zaman emredilmiş ve oruç tutulmaması gereken zamanlar var mıdır?

  Soru

  ORUÇ YÜCE MEVLA TARAFINDAN İLK NE ZAMAN EMREDİLMİŞTİR RAMAZAN AYI HARİCİNDE HANGİ AYLARDA VE GÜNLERDE ORUÇ TUTMALIYIZ HANGİ AYDA VEYA GÜNLERDE ORUÇ TUTULMAZ SEBEPLERİYLE AÇIKLARMISINIZ SORDUĞUM HER SORUMU YANITLADIĞINIZ İÇİN HEPİNİZDEN ALLAH RAZI OLSUN RAMAZAN BAYRAMI HAKKINIZDA VE TÜM SEVDİKLERİNİZ HAKKINDA İNŞALLAH HAYIRLARA VESİLE OLUR SDAYGILARIMLA


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Oruç Hz. Adem'in şeriatıda dahil eski peygamberlerin şeriatlerinde vardır. İlk olarak Hz. Adem'e emredilmiştir.

  Kur'an-ı Kerim'de; "Ey iman edenler!.. Sizden evvelki (ümmet)lere yazıldığı gibi, sizin üzerinize de oruç yazıldı (farz kılındı). Ta ki, korunasınız" (el-Bakara, 2/183) buyurulmuştur. oruç ibadetinin; Hicret'ten sonra farz kılındığı hususunda görüşbirliği vardır. Sahih olan rivayete göre, Bedir savaşından kısa bir süre sonra farz kılınmıştır. Hz. Âişe (r.a) validemizden rivayete göre; Resulullah (s.a.s) daha önce "Aşûre orucu"na devam etmiş ve Sahabe'ye tutmaları tavsiyesinde bulunmuştur. Muaz b. Cebel (r.a)'den rivayet edilen bir haberde de, Medine'de her ay üç gün oruç tutmuştur

  Mekruh Oruç :

  Mekruh olan oruçlar ikiye ayrılır: Tenzîhen mekruh oruçlar, tahrîmen mekruh oruçlar..

  Muharrem ayının sadece 10'uncu günü veya ilkbaharın başlangıcı olan Nevrûz günü yahut da Mehrican denilen sonbahar günü oruç tutmak tenzihen mekruhtur. Yalnız Cuma günü oruç tutmak da tenzihen mekruhtur. Cuma günü oruç tutmaktan nehyin sebebi, o günün bir nevi bayram günü olmasıdır. Hadîs-i şerîf'te, Cuma gününün yeme, içme ve zikir günü olduğu belirtilmiştir.

  Yalnız Cumartesi günü oruç tutmak da tenzîhen mekruh sayılmıştır.

  Ramazan bayramının birinci günü ile Kurban bayramının dört gününde oruç tutmak ise tahrîmen mekruhtur. Bugünlerde oruç tutmayı haram sayan da vardır. Bu sebeble, bunlara haram oruç da denebilir. Bugünleri, Cenâb-ı Hak kulları için bayram ilân etmiştir.

  Nimetlerinden yenilip içilerek Allah'a bol bol şükredilecektir. Bugünleri oruçlu geçirmek ise, Allah'ın nimetlerinden ve ziyafetinden yüz çevirmek mânasına gelir ki, bu sebeble bu oruçlar haram veya harama yakın mekruh sayılmıştır.

  Ara vermeden yani, akşam iftar etmeden 2-3 gün peş-peşe oruç tutmak (ki buna savm-ı visâl denir) mekruhtur. Savm-ı visâl Resûlüllah Efendimiz hakkında câizdi. Zor ve meşakkatli olduğu için, ümmeti hakkında câiz olmamıştır.

  Bayram günleri de dahil bütün sene boyunca aralıksız her gün oruç tutmak da mekruhtur. Buna savm-ı dehr denir. Bayram günleri oruç tutulmayıp iftar edildiği takdirde ise, bütün sene oruç tutmakta bir beis yoktur.

  Kocasının rızası ve izni olmadan kadının nâfile oruç tutması da mekruhtur. Kocası dilerse, bu orucu bozdurabilir.

  Ücret mukabilinde çalışan bir işçi veya hizmetçi, ancak yaptığı işe ve hizmete zarar vermemek kaydıyla nafile oruç tutabilir. Eğer tutulan oruç, yapılan işi aksatacaksa o takdirde ücreti ödeyen patron veya işverenden izin almak şarttır. Patron izin verirse nafile oruç tutar, vermezse tutmaz.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Oruç ilk olarak ne zaman emredilmiş ve oruç tutulmaması gereken zamanlar var mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç bir şükür bir ibadet şekli olarak neredeyse tüm peygamberler oruç tutmuşlardır. Hazreti Adem'e ilk olarak emredilmiştir. Diğer peygamberlerin hayatında da tuttukları görülmektedir.ilk oruç ne zaman tutuldu,  ilk ramazan orucu ne zaman tutuldu,  oruç ilk ne zaman tutuldu,  ilk oruç hangi ayda tutuldu,  tarihte ilk oruç ne zaman tutuldu,  ramazan orucu ilk ne zaman tutuldu,  ilk oruç nasıl tutuldu