Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Keffaret orucuna niyet etme zamanı ve bu orucu tutarken dikkat edilecek hususlar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Keffaret orucuna niyet etme zamanı ve bu orucu tutarken dikkat edilecek hususlar

  Reklam
  Keffaret orucuna niyet etme zamanı ve bu orucu tutarken dikkat edilecek hususlar

  Soru

  Keffaret orucu tutmak istiyorum bununla ilgili 1.sorum niyeti ne zamana kadar yapılabilir 2.sorum tutacğım 60 günlük orucun raslayacağı haram günler varmıdır. Mesela iki bayram arası...

  Cevap 1:

  Ramazan orucuna, zamanı belirlenmiş adak orucuna ve nâfile oruçlara; akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Ramazan orucunun kazası ile vakti belirtilmemiş adak orucuna, nâfile olarak başlanıp bozulmuş oruçların kazâsına ve keffâret oruçlarına niyet ise, akşamdan itibaren imsâk vaktine kadar yapılır. Bu vakitten sonra yapılan niyetle bu oruçlar sahih olmaz. Şâfiîlere göre, nâfile oruç için, güneş batana kadar niyet câizdir. Yeter ki niyete kadar orucu bozucu birşey yapılmasın.
  * Bir kimse geceleyin herhangi bir oruç için niyet ettiği halde, imsâk vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönme sahihtir.
  * Ramazan-ı şerîfin her günü için ayrı niyet lâzımdır. Çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ibâdet sayılmaktadır.
  * Bir kazâ orucuna güneşin doğuşundan sonra niyet edilse, o oruç kazâ yerine geçmez, nâfile oruç tutulmuş olur. Kazâ oruçlarına mutlaka imsâk vaktinden önce niyet edilmesi şarttır.
  * Bir kadın, henüz hayız hâlinde iken geceden oruca niyet etse, imsâk vaktinden evvel de hayız hâlinden çıksa, niyeti sahih olur, oruç tutması gerekir.


  Cevap 2

  Keffaret Orucu Tutanların Dikkat Edecekleri Hususlar Nelerdir?


  * Üzerinde keffaret borcu olan bir adam, bu 2 aylık orucu, hiç ara vermeden peşpeşe tutmak zorundadır. Binaenaleyh, araya, Ramazan ayı veya kendisinde oruç tutmanın haram olduğu günlerin girmemesi lâzımdır. Aksi takdirde keffaret orucunu tutmaya yeniden başlamak gerekir.
  * Yolculuk, Ramazan orucunun edâsını te`hire sebeb olmakla beraber; keffaret orucu tutmakta olan kimse, yolculukta da bu orucu devam ettirmek zorundadır.
  * Hayız, nifas hâline giren kadının keffareti bozulmaz. Bu günleri geçirdikten sonra, keffaret orucunu kaldığı yerden tutmaya devam eder.
  * Keffaret; orucu tutmamanın değil, tutulan orucu kasden bozmanın cezasıdır. Bu bakımdan, Ramazan-ı şerîf`te oruç tutmaya hiç niyet etmiyen bir kimse, tutmadığı bu oruçları sonradan sadece kazâ eder. Kendisine ayrıca keffaret gerekmez.
  Yazar: Mehmet Dikmen


  Paylaş
  Keffaret orucuna niyet etme zamanı ve bu orucu tutarken dikkat edilecek hususlar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç ramazan bayramı ve kurban bayramının ilk dört gününde tutmak yasaktır. Kişi kefaret orucunu tutmaya niyetlendiği zaman yasak olmayan günlere göre kendini belirlemesi gerekir. Çünkü altmış günlük orucu ara vermeden tutması gerekmektedir.