Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ramazan-Orucu-Dindar veya Müslüman olmayan bir doktorun tavsiyesine uymadaki ölçü nasıldır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazan-Orucu-Dindar veya Müslüman olmayan bir doktorun tavsiyesine uymadaki ölçü nasıldır?

  Reklam
  Dindar veya Müslüman olmayan bir doktorun tavsiyesine uymadaki ölçü nasıldır?

  Soru

  Ben hollandada yaşyorum, burada bir arkadasim ramazanda hamilelik kontrollerinden birinde doktor tarafindan hastahaneye yatiriliyor,cocugun un kalp atisi duyulmuyor, yatmalisin,birazda bir seyler yemelisin diyor,bu arkadas ben oruçluyum yiyemem desede yemelisin diyerek zorla esi tarafindan yediriliyor, size sorum bu bayan ben diyor şimdi kefaretmi tutmalıym yoksa gunune gün mü diye bana sordu, sizlerden cevap bekliyoruz.


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Hasta bir kadının doktorun tavsiyesiyle orucunu bozmasıyla bozduğu oruç için sadece bir gün kaza oruuc tutması gerekir, keffaret gerekmez.

  Bu gibi konularda esas olan doktorun dindar olmasıdır. Dindar olmayan veya gayr-ı müslim olan bir doktorun tavsiyesine ancak ilmi ve tıbbi bir temeli olduğunda uyulabilir. Bu doktorun keyfi, bilhassa ideolojik tavsiyelerine uyulmaz.

  Hamile bir kadının oruç tutması veya orucunu bozması gerçekten gerekiyorsa o takdirde doktorun tavsiyesine uyarak oruç tutmayabilir veya bozulabilir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Ramazan-Orucu-Dindar veya Müslüman olmayan bir doktorun tavsiyesine uymadaki ölçü nasıldır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Doktor kişinin durumunu tıbbi olarak açıklar. Kişinin durumu vahimse ve kullanması gereken herhangi bir ilaç söz konusu ise orucunu açabilir.