Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Kuranda 30 gün oruç tutulması farz kılınmış mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kuranda 30 gün oruç tutulması farz kılınmış mı?

  Reklam
  Kuranda 30 gün oruç tutulması farz kılınmış mı?

  Soru

  Kuran da oruç müslümanlara farzdır deniliyor.Fakat hangi oruç olduğu söylenmiyor.Ramazan orucu nasıl farz olmuştur?Kur anda 30 gün tutulması gerektiğini söyleyen ayetler var mıdır. Yoksa hadisler de mi mevcuttur? Ramazan orucu nasıl farz olmuştur?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Kuranı Kerimde Ramazan ayında müslümanların oruç tutmaları farz kılınmıştır. Kur'ân-ı Kerim'de oruç, gün olarak değil, ay olarak farz kılınmıştır. Yirmi dokuz, yahut otuz gün denmemiş, şehr-i Ramazan (Ramazan ayı) diye buyrulmuştur.

  Oruç sayılı günlerdedir. Sizden her kim o günlerde hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutar. Oruç tutamayanlara fidye gerekir. Fidye bir fakiri doyuracak miktardır. Her kim de, kendi hayrına olarak fidye miktarını artırırsa bu, kendisi hakkında elbette daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer işin gerçeğini bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

  O sayılı günler, ramazan ayıdır. O ramazan ayı ki insanlığa bir rehber olan, onları doğru yola götüren Ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden Kur’ân o ayda indirildi. Artık sizden kim ramazan ayının hilâlini görürse, o gün oruç tutsun. Hasta veya yolcu olan, tutamadığı günler sayısınca, başka günlerde oruç tutar. Allah sizin hakkınızda kolaylık ister, zorluk istemez.Oruç günlerini tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden ötürü Allah’ı tazim etmenizi ister.Şükredesiniz diye bu kolaylığı gösterir. (Bakara 184-185)

  Yukarıdaki ayetlerde de görüldüğü gibi Ramazan ayında oruç tutulması farz kılınmıştır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Kuranda 30 gün oruç tutulması farz kılınmış mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz aya bakılarak orucun başlama zamanının takip edilmesini ve eğer bulutlardan görünmüyorsa otuz güne tamamlanması gerektiğini bildirmiştir. Kuranı kerimde oruç farz kılınmıştır dinimizin ikinci kaynağı olan hadisler de otuz gün olduğunu göstermektedir.ramazan orucu kuranda varmı,  kuranda farz,  kuranda oruç varmı,  kuranda oruç ne zaman başlar,  30 gün oruç gelenekmidir,  oruç tutmak kuranda varmı,  ramazan 30 gün mü