Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Bilerek nafile orucu bozmak suretiyle vacip orucu tutmak ve vacip orucu sevabı kazanmak. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bilerek nafile orucu bozmak suretiyle vacip orucu tutmak ve vacip orucu sevabı kazanmak.

  Reklam
  Bilerek nafile orucu bozmak suretiyle vacip orucu tutmak ve vacip orucu sevabı kazanmak.

  Soru

  Nafile orucun iftar saatine yakın herhengibir sebep yokken bilerek bozulması ve bu orucun vacip hükmündeki kazasının tutulması ile hem nefis terbiyesi hem de vacip oruç tutma sevabı kazanma düşüncesi ve uygulamasının dinde yeri nedir?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Bu tarz bir uygulama yanlıştır. İnsanın bir gün daha yaşayacağına dair bir garantisi yoktur ki ilerde tutar daha çok sevap kazanırım diye düşünsün. Bu düşünceyle yapılan ibadetten fazla sevap umulmamalıdır.

  Ramazan ayında bir gün niyet etmeyip oruç tutulmazsa yerine bir gün kaza olarak tutulur. Ama niyet ettikten sonra bozulursa atmış bir gün oruç tutması gerekir. Halbuki her iki durumda da bir gün oruç tutulmamıştır. Burada başlanan bir ibadeti kasten terk etmek daha fazla cezayı gerektirir.

  Vacip oruç tutma sevabı kazanma düşüncesiyle nafile orucu bozmanın dinimizde hiç bir yeri yoktur. Tamamen hikmetsiz hareket olup ibadetin ruhuna terstir. Böyle bir düşünce ibadetin manasını anlamamaktan gelir.

  İbadetler sevap kazanmak için yapılmaz, ibadette maksat Allah rızası olmalıdır. Allah dilerse mükafatlandırır dilerse de mükafatlandırmaz bunu biz bilemeyiz. İbadetlerimizde dikkat edeceğimiz en temel mana ibadetin sırf Allah rızası için yapılıyor olmasıdır. Bu şekilde gerçek manada ihlasa muvaffak olunur.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Bilerek nafile orucu bozmak suretiyle vacip orucu tutmak ve vacip orucu sevabı kazanmak. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Daha fazla sevap kazanmak için hesaplar yapmak yerine sırf Allah rızası gözetildiği zaman niyetin samimi ve içten olması durumunda zaten bu durumda gerçekleşmiş olur.adak orucu tutulmazsa ne olur,  kaza orucu tutulmazsa ne olur,  oruç tutulmazsa ne olur,  vacip olarak yaptığımız ibadetler,  orucun vacibi,  niyet etmeden ramazan orucu tutulmazsa ne gerekir,  oruç tutulmazsa ne yapmalıyız