Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Tutamadığım oruçları nasıl hesaplayabilirim. Kazaya kalan oruçların yerine fidye verebilir miyim? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tutamadığım oruçları nasıl hesaplayabilirim. Kazaya kalan oruçların yerine fidye verebilir miyim?

  Reklam
  Tutamadığım oruçları nasıl hesaplayabilirim. Kazaya kalan oruçların yerine fidye verebilir miyim?

  Soru

  Yıllardan beri biriken kaza oruçlarım mevcut. Tutmanın mümkün olabileceğini sanmıyorum. Sayısını dahi bilmiyorum. Tutmak yerine başka hangi şekillerde bu borçtan kurtulabilkirim. (Ücret ödemek vb. olabilir mi, olursa miktar nasıl belirlenir?)


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Kazaya kalan orucun sayısını tam olarak bilmeyen erkekler yaşlarından 12 seneyi, bayanlar ise 9 seneyi çıkararak her yıl otuz günden hesaplar ve tuttuğu günler varsa bundan çıkarır.
  Kişi kuvvetli olan kanaatine göre kaç gün olduğunu belirler ve orucunu tutar. Kaza orucunu tutarken kolaylık olması açısından birer gün ara ile veya pazartesi perşembe günleri tutarak orucunu tamamlar.
  Oruç tutma imkanı olan kişi fidye vererek bu borcundan kurtulamaz. Ancak hasta olup iyileşme ümidi olmayan hastalar tutamadıkları günler sayısınca fidye verirler.
  Selam ve dua ile...  Paylaş
  Tutamadığım oruçları nasıl hesaplayabilirim. Kazaya kalan oruçların yerine fidye verebilir miyim? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Daha önce herhangi bir nedenden ötürü oruç tutmamış kişi tutamadığı oruçların kazasını yapmak zorundadır. Bunun hesabını yaparak pazartesi ve perşembe günleri hem sünnet yapmış olur hem de kendisine ağırlık yapmadan kazalarını telafi etmiş olur.tutamadığım oruçların bedeli,  tutmadığım oruçları nasıl hesaplarım,  kaza oruclarımı tutamıyorum ,  tutamadigim oruclarin,  kazaya kalan oruclarımı bilmiyorum,  kaza orucu sayısını bilmiyorum