Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruca niyet etme şekli, niyetin hükmü ve vakti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruca niyet etme şekli, niyetin hükmü ve vakti

  Reklam
  Oruca niyet etme şekli, niyetin hükmü ve vakti

  Soru

  ramazan orucunun niyet ettim allah razası için farz olan yarınki orucumu tutmaya mı?yoksa bugünkü orucu tutmayamı diye niyet edilir.ben hep bugünkü orucu tutmaya diye niyet ediyordum.benim niyetimd bir yanlışlık varsa tekrarda oruçlarımı tutmak gerekiyor mu?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Oruç tutarken bugünkü veya yarınki ifadelerini kullanmak şart değildir. Gece yarısından sonra oruca niyetlenen bir kimse bu günkü orucu, bundan daha önce niyetlenen yarınki orucu tutmaya diye niyetlenilebilir.

  Oruçta Niyetin Hükmü Nedir?

  İbâdet niyet ile olacağı için oruç ibâdetinde de niyet şarttır. Niyet, asıl insanın kalbindedir. Yarın oruç tutacağını bilmek ve içinden geçirmektir. Dil ile söylemek ise, şart olmamakla beraber sünnettir. Gece sahura kalkmak da niyet yerine geçer.

  Oruca Ne Zaman Niyet Etmelidir?

  Ramazan orucuna, zamanı belirlenmiş adak orucuna ve nâfile oruçlara; akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Ramazan orucunun kazası ile vakti belirtilmemiş adak orucuna, nâfile olarak başlanıp bozulmuş oruçların kazâsına ve keffâret oruçlarına niyet ise, akşamdan itibaren imsâk vaktine kadar yapılır. Bu vakitten sonra yapılan niyetle bu oruçlar sahih olmaz. Şâfiîlere göre, nâfile oruç için, güneş batana kadar niyet câizdir. Yeter ki niyete kadar orucu bozucu birşey yapılmasın.

  * Bir kimse geceleyin herhangi bir oruç için niyet ettiği halde, imsâk vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönme sahihtir.

  * Ramazan-ı şerîfin her günü için ayrı niyet lâzımdır. Çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ibâdet sayılmaktadır.

  * Bir kazâ orucuna güneşin doğuşundan sonra niyet edilse, o oruç kazâ yerine geçmez, nâfile oruç tutulmuş olur. Kazâ oruçlarına mutlaka imsâk vaktinden önce niyet edilmesi şarttır.

  * Bir kadın, henüz hayız hâlinde iken geceden oruca niyet etse, imsâk vaktinden evvel de hayız hâlinden çıksa, niyeti sahih olur, oruç tutması gerekir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Oruca niyet etme şekli, niyetin hükmü ve vakti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ameller niyetlere göredir. Bu nedenle oruç tutulacağı zaman niyet edilmesi gerekir. Kişi unutmuşsa imsağa kadar veya bir ezan vaktine kadar niyetini etmesi uygundur.