Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Tutulmayan oruçların kazası ve bu oruçlar için fidye vermek hakkında bilgi verir misiniz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tutulmayan oruçların kazası ve bu oruçlar için fidye vermek hakkında bilgi verir misiniz?

  Reklam
  Tutulmayan oruçların kazası ve bu oruçlar için fidye vermek hakkında bilgi verir misiniz?

  Soru

  Hasta olmadığım halde tutmadığım geçmişten kalan 250 günlük Orucum var. Bunları fidye olarak verebilirmiyim? Yoksa hepsini tek tek tutmam mı gerekiyor? Eğer fidye verebiliyorsam 1 fidye tutarı bugüne göre nasıl hesaplanır? 2 Öğün yemekte baz almam gereken rakam kaç ytl'ye tekabül eder?

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Oruç tutabilecek durumda olan bir kimse fidye vermekle oruç borcundan kurtulamaz. Tutmadığı oruçlarını günü gününe kaza etmesi gerekir. Oruç tutamayacak kadar hasta olan bir müslüman tutamadığı her güne karşılık bir fidye verir. Bu, oruç yerine geçerli bir bedeldir. Fitre'nin miktarı ne ise fidyenin miktarı da odur.
  İbâdetlerden oruç hakkındaki fidye, ayetle sabittir: "O size farz kılınan oruç, sayılı günlerdir. O günlerde sizden kim hasta, yahut seferde olurda oruç tutmazsa, tutamadığı günler sayısınca, sıhhat bulduğu veya yolcu olmadığı başka günlerde oruç tutar. Fazla ihtiyarlık veya ağır hastalık gibi sebeblerle oruç tutmaya gücü yetmeyenler üzerine, bir yoksul doyuracak kadar fidye vermek lâzımdır..." (el-Bakara, 2/184).
  Ayetin açık ifadesinden de anlaşıldığı gibi oruç hakkındaki fidye; hastalık ve ihtiyarlık gibi bir mazeret dolayısıyla eza ve kazaya imkân bulunmadığı zaman verilir. Fidyesini verse, sonrada oruç tutabilecek duruma kavuşsa, evvelâ verdiği fidyelerle yetinemez, tutamadığı oruçları kaza gerekir. Bu durumda; kaza etmeden ölürse, oruç borcunun ödenmesi için varislerine vasiyette bulunması gerekir. Sıhhatine kavuşmadan vefât edecek olsa verdiği fidyeler kâfi gelir, vasiyette bulunması gerekmez.
  Buna göre zamanında tutulmayan her bir günün orucu kaza edilmelidir. Ayrıca hiç bir özrü yokken bir farzı zamanında yerine getirmemekten dolayı da tövbe, istiğfar yapılmalıdır.
  Eğer hastalık yada ihtiyarlık gibi bir nedenden dolayı orucun kazası tutulamayacaksa her bir gün için bir fidye vermek gerekir. Bir fidyenin miktarı o yıl için baz alınan fitre miktarıdır.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Tutulmayan oruçların kazası ve bu oruçlar için fidye vermek hakkında bilgi verir misiniz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hasta olanlar oruç tutmama ruhsatı bulunduğu için oruç yerine tutamadığı gün sayısı kadar fidye ödemek zorundadır. Hasta olmayan kişiler kazalarını tutmak zorundadır.