Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan karboksiterapiyle, gazın vucuda enjekte edilmesiyle oruç bozulur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  karboksiterapiyle, gazın vucuda enjekte edilmesiyle oruç bozulur mu?

  Reklam




  karboksiterapiyle, gazın vucuda enjekte edilmesiyle oruç bozulur mu?

  Soru

  bölgesel zayıflama için bir yakınım karboksiterapiye gitmeyi düşünüyor. Ancak randevu tarihleri ramazan ayının içine denk geliyor.vücuda enjekte edilen karbondioksit gazının oruç için bir sakıncası var mı? orucu bozar mı?ayrıca dinen bir sakıncası da var mı?

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  İmam Azam'a göre, ister ağız, burun gibi tabii menfezlerden olsun, ister gayr-ı tabii menfezlerden olsun-gıda, ilaç gibi -bir maddenin dışarıdan içeriye enjekte edilmesi orucu bozar. İmam Muhammed, İmam Ebu Yusuf ve diğer mezhep imamlarına göre ise, tabii menfezler dışından enjekte edilen şeyler orucu bozmaz.

  Buna göre bakıldığında, İmam Azam'a göre, gazın vücuda enjekte dilmesi orucu bozar, fakat diğer alimlere göre ise, bozmaz. Eğer bunu iftardan sonra akşam yaparsa daha güzel olur.

  Sorunuzun ikinci şıkkı için çok net bir şey söylemek zordur. Yalnız şunu diyebiliriz ki, eğer bir uzman tarafından sağlık açısından gerekli ve aile huzurunu sağlamaya yönelik bir tedbir olarak görülmüş ise, yapılmasında bir sakınca yoktur.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet



  Paylaş
  karboksiterapiyle, gazın vucuda enjekte edilmesiyle oruç bozulur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Gazın enjekte edilmesi zaruri bir durum söz konusu değilse ve iftardan sonraya ertelenme seçeneği olanlar iftardan sonraya bırakmaları gerekmektedir. Şüpheli olan durumlardan sakınılması daha uygundur.