Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Gıybet yapmak orucu bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gıybet yapmak orucu bozar mı?

  Reklam
  Gıybet orucu bozar mı?

  Soru

  Birisi benim aleyhimde haksız bir suçlamada bulunsa benda karşılık versem oruca zarar gelir mi. Ayrıca dedikodu orucu bozar mı?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Gıybet orucu bozmaz ise de haramdır ve orucun sevabını azaltır. Ve o orucun ekmeli ise, mide gibi bütün duyguları, gözü, kulağı, kalbi, hayali, fikri gibi cihazat-ı insaniyeye dahi bir nevi oruç tutturmaktır. Yani, muharremattan, mâlâyâniyattan çekmek ve herbirisine mahsus ubûdiyete sevk etmektir. Meselâ, dilini yalandan, gıybetten ve galiz tabirlerden ayırmakla ona oruç tutturmak; ve o lisanı, tilâvet-i Kur’ân ve zikir ve tesbih ve salâvat ve istiğfar gibi şeylerle meşgul etmek; meselâ gözünü nâmahreme bakmaktan ve kulağını fena şeyleri işitmekten men edip, gözünü ibrete ve kulağını hak söz ve Kur’ân dinlemeye sarf etmek gibi, sair cihazata da bir nevi oruç tutturmaktır. Zaten mide en büyük bir fabrika olduğu için, oruçla ona tatil-i eşgal ettirilse, başka küçük destgâhlar kolayca ona ittibâ ettirilebilir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Gıybet yapmak orucu bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  gıybetin büyük günah olduğunu bilmek ve kul hakkı olduğunu bilmek gerekir. Gıybet yapan kişi arkasından konuştuğu kişinin ölü etini yemiştir. Fakat bu kul hakkı olsa bile orucu bozan bir durum değildir. Günahı ayrı olarak yazılmaktadır.gıybet etmek orucu bozar mı,  dedikodu yapmak oruçu bozarmı