Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan ABD gibi ülkelere uçakla yapılan yolculuklarda oruç ve namaz vakitleri neye göre ayarlanır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  ABD gibi ülkelere uçakla yapılan yolculuklarda oruç ve namaz vakitleri neye göre ayarlanır?

  Reklam
  ABD gibi ülkelere uçakla yapılan yolculuklarda oruç ve namaz vakitleri neye göre ayarlanır?

  Soru

  ABD gibi ulkemize uzak bulunan ulkelere Ramazan\'da yolculuk yapan ve ulkemizde orucunu tutmaya niyetlenmis bir yolcu, orucunu nerede acmalidir? ABD\'ye goturen ucak yolculuklarinda hareket devamli batiya ve zaman geriye dogru gittiginden ABD\'ye vardigi zaman oranin iftar vaktine gore acsa fazla oruc tutmus olacak. Yolculuk esnasinda iftar zamani nasil hesaplanacak? oruc tutmaya basladigi yerin iftar saatine gore hesaplansa ve bu vakte gore yolculuk esnasinda orucunu acsa bu caizmidir?

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Bu yolculuk esnasında hangi ülkede akşam olursa orada ve oranın takvimine göre iftar edilir. Orucu tutmaya başlanılan yerin takvimine göre iftar edilmez. Mesela; Türkiyeden Amerikaya uçarken Almanya üzerine gelindiğinde akşam olsa orada iftar edilir. Bu konuda havadaki duruma değil hangi meridyen üzerindeyseniz o yerin durumuna göre iftar ve sahur yapılır.
  Bu durum sadece oruç için değil aynı zamanda namaz vakitleri için de geçerlidir.
  Bu iki konuyu özetlemeye çalışalım:
  1. Bir kişi yolculuğa çıkınca seferi olacağından orucunu açabilir. Sonra gününe gün oruç tutar.
  2. Normal günlerin ve vakitlerin gerçekleşmediği yerlerde (kutuplarda, havada, uzayda) oraya en yakın yer, meridyen ve ülke esas alınır ona göre orucunu tutar ve namazını kılar.
  3. Orucunu ulaştığı yerin durumuna göre ayarlar. Çıktığı yere göre değil vardığı yere göre ayarlar. Buna göre türkiyeden amerikaya giden birisi orucunu, nerede akşam olursa orada açacaktır.
  Bu üç ayrı fikir ve düşünceden birincisinde orucu tercih edip tutmak daha hayırlıdır. Çünkü Allah yolcu iken oruç tutmamızın daha hayırlı olacağını söylüyor. Ancak orucu açmakta caizdir.
  İkinci fikir ve anlayışın uygulamaya daha uygun olduğu görülüyor. Çünkü, bu metodu hem oruç hem de namaz için uyguladığımız zaman üzerinde bulunduğunuz meridyene göre oruç ve namaz vakitleri ayarlanır, böylece namaz vakitleri geçmemiş, oruç ta da zorluk olmamış olur. Hangi meridyen veya ülke üzerindeysek onların takvim anlayışına göre hareket edilmiş olur.
  Üçüncü anlayışı benimsemek bazen namazların kaçmasına ve orucun da sıkıntıya girmesine neden olacağı kesindir. Zaten bu gibi konularda nasıl hareket edileceğini soran sahabeye Peygamberimiz: “takdir ediniz” buyurarak kolaylık yönünü göstermiştir. Bu nedenlerle üçüncü fikre uyanlara saygı duymakla beraber, tercih etmiyoruz. İkinci maddeyi uygulamanın daha isabetli ve daha kolay olduğunu düşünüyoruz.
  Sonuç: Bulunduğu yerden herhangi bir ülkeye giden kişi hangi meridyen veya ülke üzerinde olursa ona göre orucuna başlayacak ve açacaktır. Namazını da üzerinde bulunduğu meridyenlere göre kılacaktır. Böylece hiçbir namazı kaçırmamış, orucunu da sıkıntıya girmeden tutmuş olur.

  Uçakla sürekli batıya doğru gidilen yolculuklarda, bazen hiç bir meridyenin iftar vaktine denk gelmediği de oluyor. Varılan ülkede iftar vaktine daha çok zaman da olduğundan oruca devam etmek mi gerekir, yoksa ayrıldığı ülkeye göre iftar edilebilir mi?
  Namaz, oruç gibi ibadetlerin vakitleri, kişinin bulunduğu yere göredir. Uçakla yolculuk yapanlar da üzerinde bulundukları ülkenin veya meridyenin durumuna göre hareket ederler.
  Ancak bazen, yolculuk süresince hiç bir yerde iftar olmadığı durumlar da olabiliyor. Böyle bir durumda zaman kısa ise varacağı yere göre hareket etmek daha iyi olur. Ancak zor durumda kalacaksa ayrıldığı yerin zamanına göre hareket edebilir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  ABD gibi ülkelere uçakla yapılan yolculuklarda oruç ve namaz vakitleri neye göre ayarlanır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kişi imsak saatinde en doğuda olsa ve daha sonra en batıya gitse bile o an nerede bulunuyorsa o ülkenin iftar saatine ayak uydurarak orucunu açar. Başladığı yerin saatine göre değil.uçakta uçarken namaz kılınırmı