Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Kola takılan nikotin bandı orucu bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kola takılan nikotin bandı orucu bozar mı?

  Reklam
  Sigara bırakmak için kola takılan nikotin bandı orucu bozar mı?

  Soru

  Sigara bırakmak için kola her gün takılan nikotin bantları var. Oruç tutarken o bandın kolda takılı olup vücuda nikotin vermesi orucu bozar mı?

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Cilde yapıştırılan bant orucu bozmaz. Bu itibarla Sigara bırakmak isteyenlerin kullandığı nikotin bantları orucu bozmaz.Vücuda yapıştırılan nikotin bezlerinin vücudun içi ile bir alakası olmadığı için oruca zarar vermez. Sağlam deriye konan yakı, krem, ilaç, gıda ve deva, emilip içeriye nüfuz etse de, oruç bozulmuş olmaz.

  Mesela kalb hastalığında, göğüs üzerine nitroderm ihtiva eden bir ilaç konur. Bu deriden içeriye emilir. Sağlam deriden içeri girdiği için dört mezhepte de orucu bozmaz. Bunun gibi, sağlam deriye konan nikotin bandı da, vücut tarafından emildiği halde, dört mezhepte de orucu bozmaz.

  Diğer taraftan, nikotin bandının gıda ve susuzluk giderme özelliği taşımaması, beslenme amaçlı olmaması nedeniyle oruca bir zararı yoktur.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Kola takılan nikotin bandı orucu bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cilde takılan bant oruca engel değildir. aynı şekilde vücuda sürülen krem ve benzeri ürünler de orucun bozulmasına neden olmaz. Krem deri altına nüfus ederek kana karışır fakat bu zamanla gerçekleşen bir durum olduğu için orucu bozmaz.yakı yapıştırmak orucu bozar mı,  yakı orucu bozar mı,  kola içmek abdesti bozar mı,  kola orucu bozar mı,  kola abdesti bozar mı,  yakı bandı orucu bozar mı,  kola takılan patch