Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Çalışmaya gelen ve oruç tutmayana hizmet edilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çalışmaya gelen ve oruç tutmayana hizmet edilir mi?

  Reklam
  Çalışmaya gelen ve oruç tutmayana hizmet edilir mi?

  Soru

  Evimiz boyanacak ve gelen işçiler mazeretsiz oruç tutmuyorlarsa. 1- Misafire hizmet dinimizce gereklidir hizmet edilir. 2- Açıktan bir günah işleniyor ve hizmet edemem.

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Bu konuda vicdanın sesini dinlemekte yarar vardır. Niyet öyle bir iksirdir ki, kömürü elmasa, elması da kömüre dönüştürür. Çalışan işçilerin daha iyi çalışmalarını sağlamak için onlara ikramda bulunmak caiz değildir. Ancak, dinden daha fazla soğumamaları, belki biraz daha yaklaşmaları için, kişi kendi vicdanına danışarak ikramda bulunabilir.
  Çünkü bu insanlar -bir şey verseniz de, vermeseniz de- zaten oruç tutmuyorlar.. Belki de mazeretleri vardır.. Hatta önce ikramda bulunup, sonra da nasihatte bulunmakta önemli faydalar sağlanabilir.
  Allah rızası yolundaki samimiyet esastır. Olmazsa, bir bahane ile kendilerine yalnız biraz para verip, onları kendi hallerine bırakmak, yaptıklarını görmezlikten gelmek.. Ama hepsini de dinî kaygıyla yapmak.. müspet etkilenirler diye Allah için yapmak..
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Çalışmaya gelen ve oruç tutmayana hizmet edilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kişi öncelikle kendi görevini yapar ve dil ile söyleyemese bile hal dili ile etrafındaki kişilere örnek olmaya çalışır. Bazı durumlar bizlerin elinde olmaz fakat biz başkalarına başkaları da bizler için bir nedendir.oruc tutmayana ikram