Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruçlu iken diş dolgusu yaptırmak orucu bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruçlu iken diş dolgusu yaptırmak orucu bozar mı?

  Reklam
  Oruçlu iken diş dolgusu yaptırmak orucu bozar mı?

  Soru

  Malumunuz ramazan ayına girdik. oruçlu iken diş doldusu yaptırdım. oruçlu olduğumu bile bile . şimdi benim orucum bozulmuş mudur?
  Kullanıcı: is_mail68 | Tarih: 13-Eylül-2007, Saat: 18:23:56

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Eğer midenize su veya kan gibi bir sıvı gitmemişse orucunuz bozulmaz ancak bir sıvı gitmişse bozulur ve bir gün kaza orucu gerekir. Dolgu yaptırırken uyuşturucu iğne yapılmışsa bu oruca zarar vermez.
  İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrıyı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Hastaya serum veya kan verilmesi de, aynı hükme tabidir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Oruçlu iken diş dolgusu yaptırmak orucu bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dişlerle ilgili mecburi tedavi gerektiğinde ve boğaza bir bir şey gitmemesi için dikkat edildiğinde bir sakıncası yoktur. Fakat su veya kan gibi şeylerin yutulması orucun bozulmasına ve kazanın tutulması gerekmektedir.oruçlu iken diş dolgusu yapılırmı,  diş dolgusu orucu bozar mı,  dolgu yaptırmak orucu bozar mı,  dişe dolgu yaptırmak orucu bozar mı,  dolgu yaptirmak orucu bozarmi,  diş dolgusu orucu bozar mı diyanet,  oruçlu iken dolgu yaptırılır mı