Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Unutarak orucunu yiyen kişiye hatırlatmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Unutarak orucunu yiyen kişiye hatırlatmak

  Reklam
  Unutarak orucunu yiyen kişiye hatırlatmak

  Soru

  Oruçlu olan birinin orucunu unutarak bir şey yiyip içmesini görürsek o kişiyi uyarmalı mıyız?

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Unutarak bir şey yemek ve içmek veya cinsel ilişkide bulunmak orucu bozmaz. Bu hususta farz, vacib ve nafile oruçlar arasında bir fark yoktur. Çünkü unutma ve yanılma ile yapılan işler bağışlanmıştır.
  Malikîlere göre, bunların her biri ile farz olan oruç bozulur, kazası gerekir. Çünkü orucun rüknü olan imsak kaybolmuştur.

  Birinin oruçlu olduğunu unutarak yiyip içtiğini görürsek ne yapmalıyız?
  Unutarak yemek yiyen bir oruçluya rastlanınca, bakılır: Eğer oruç tutmaya güçlü görülüyorsa, ona oruçlu olduğunu hatırlatmamak, tercih edilen görüşe göre, mekruhtur. Ona oruçlu olduğunu hatırlatmak gerekir.Fakat çok yaşlı ve zayıf kimse olunca, diğer ibadetleri sağlam yapabilmesi için, ona hatırlatılmaz.

  Nitekim, uykuya dalmış bir kimseyi, vakti geçmeden namaz kılmak için uyandırmak da bir görevdir: Uyuyan özürlü sayılır; fakat uyandırmayan özürlü sayılmayacağı için günah işlemiş olur. (Ömer Nasuhi Bilmen, Oruç Kitabı)
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Unutarak orucunu yiyen kişiye hatırlatmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Unutmak kişinin mesuliyetinden kaldırılır. Bu nedenle bilerek yemediği için aklına geldiği anda veya bir başkası gördüğü zaman onu uyarmalı ve ağzındakileri çıkartarak orucuna devam etmelidir.orucu unutup su iceni uyarma,  oruc yanlislikla yemek artiklar